"PGZ oraz Honeywell podpisały memorandum dotyczące ustanowienia lokalnych zdolności serwisowych dla kluczowych komponentów i infrastruktury wojskowej w zakresie silników, układów napędowych i elektroniki pojazdowej dla Sił Zbrojnych RP" – przekazała w środę PGZ.

Według Grupy współpraca w ramach memorandum umożliwi PGZ obsługę systemów opartych na technologii Honeywell w cyklu życia produktu. ma to pozwolić polskiemu wojsku osiągnąć gotowość i dostępność eksploatowanych platform niższym kosztem przy jednoczesnym zwiększeniu kompetencji polskiego przemysłu w dziedzinie napędów sprzętu wojskowego. "Dzięki tej współpracy, silniki będą serwisowane w kraju, co wymiernie skróci czas potrzebny na przeprowadzenie prac serwisowych i zwiększy dostępność sprzętu wojskowego dla Sił Zbrojnych RP" – zapewniła PGZ.

Reklama

"Memorandum otwiera naszej Grupie drzwi do wiedzy i doświadczenia Honeywell w dziedzinie elektroniki pojazdowej i lotniczej. Efektem naszej współpracy będzie stworzenie możliwości serwisowania przez nasze przedsiębiorstwa nowoczesnego sprzętu wojskowego, nabywanego przez Siły Zbrojne RP" – powiedział prezes PGZ Sebastian Chwałek, cytowany w komunikacie firmy.

Szef Honeywell na Europę Środkową i Wschodnią Mark Loughran zapewnił, że zaangażowanie Honeywell we współpracę z PGZ w strategicznych programach obronnych pozwoli "nie tylko na wzrost zdolności Sił Zbrojnych RP, ale także dostarczenie technologii, umiejętności i wiedzy do lokalnego sektora obronnego", które mogą mu umożliwić dostarczanie nowoczesnych rozwiązań obronnych, zgodnych z wymaganiami NATO, dla Europy Środkowo-Wschodniej i innych regionów.

W kwietniu Polska zamówiła 250 czołgów podstawowych M1A2 Abrams SEPv3 oraz wozy zabezpieczenia technicznego i mosty towarzyszące za 4,75 mld dolarów. Dostawom sprzętu i amunicji mają towarzyszyć szkolenia i pakiet logistyczny. Abrams jest napędzany turbiną gazową AGT 1500 produkowaną przez Honeywell; firma jest także dostawcą innych komponentów do tego czołgu.

Partnerstwo przewidziane w memorandum ma polegać na dostarczaniu wiedzy i technologii, które pozwolą spółkom PGZ na wypracowanie zdolności do bieżącej obsługi oraz serwisu tych maszyn. Memorandum obejmuje również inne obszary, które wykorzystują rozwiązania oparte na produktach Honeywell.

autor: Jakub Borowski