Globalny wzrost arsenału atomowego napędzany był głównie przez Chiny, ale także Rosję, Koreę Północną, Pakistan i Indie. W ostatnim roku (do stycznia 2023 r.) ogólna liczba głowic jądrowych na świecie – niezależnie od tego, czy są ona przechowywane, czy rozmieszczone i gotowe do użyta – wzrosła o 86 sztuk.

Wzrost w ostatnim roku to kontynuacja trendu, który rozpoczął się w 2018 roku, kończąc długi okres przestoju sięgający późnych lat 80-tych, kiedy na całym świecie zgromadzono ponad 64 tys. głowic atomowych.

ikona lupy />
Szacowana roczna zmiana arsenału nuklearnego na świecie / statista.com

Chiny zbroją się najszybciej

Reklama

W ostatnim roku (licząc okresie od stycznia 2022 r. do stycznia 2023 r.) najwięcej broni atomowej przybyło w Chinach. Szacunki pokazują, że w badanym okresie Państwo Środka zwiększyło swój arsenał nuklearny o 60 rodzajów broni (rozmieszczonych lub przechowywanych).

Według Stockholm International Peace Research Institute (SIPRI), „Chiny są w trakcie znaczącej modernizacji i rozbudowy swojego arsenału nuklearnego. Oczekuje się, że ich zapasy nuklearne będą nadal rosnąć w nadchodzącej dekadzie, a niektóre prognozy sugerują, że rozmieszczą co najmniej tyle samo międzykontynentalnych pocisków balistycznych, co Rosja czy USA w tym okresie. Oczekuje się jednak, że całkowity zapas głowic nuklearnych w Chinach pozostanie mniejszy niż w którymkolwiek z tych państw”.

Pomimo wzrostu zapasów w Chinach, Rosja i Stany Zjednoczone nadal mają zdecydowanie największe arsenały broni jądrowej. W spadku po okresie zimnej wojny oba kraje mają połączony arsenał ponad 8 tys. głowic, a łącznie z głowicami przeznaczonymi do likwidacji liczba ta wzrasta do ponad 11 tys.

ikona lupy />
Państwa które najszybciej powiększają swój arsenał jądrowy / statista.com