Jak pokazuje wykres statista.com, sporządzony na podstawie danych Pew Research Center, respondenci pozytywnie oceniają Pakt bezpieczeństwa tylko w 7 z 11 przebadanych państw członkowskich NATO.

Polacy największymi entuzjastami NATO

Największymi entuzjastami sojuszu są Polacy. 93 proc. respondentów w Polsce stwierdziło, że postrzega NATO w korzystnym świetle.

Reklama

Polska, kraj na wschodniej flance NATO, ma bezpośrednią granicę z ogarniętą wojną Ukrainą i od początku działań wojennych ponosi duży ciężar napływu ukraińskich uchodźców. Ponadto Polska ma też bezpośrednią granicę z Rosją (obwód królewiecki) oraz z Białorusią, najbliższym sojusznikiem Rosji.

Inne kraje

Niektóre z największych gospodarek świata, w tym Wielka Brytania, Niemcy i Stany Zjednoczone, również postrzegają NATO w pozytywnym świetle. We Francji, na Węgrzech, w Hiszpanii i Grecji respondenci bardziej obawiają się Sojuszu, przy czym większość greckich respondentów ma nieco lub bardzo niekorzystną opinię o NATO. W Szwecji, kraju następnym w kolejce do członkostwa w NATO, 78 proc. uczestników ankiety uznało NATO za korzystne.

Kto i kiedy założył NATO

Sojusz Północnoatlantycki został założony w 1949 roku przez Belgię, Kanadę, Danię, Francję, Islandię, Włochy, Luksemburg, Holandię, Norwegię, Portugalię, Wielką Brytanię i Stany Zjednoczone. Głównym celem istnienia NATO w chwili jego utworzenia była obrona militarna przed atakiem ze strony ZSRR.

Ekspansja Sojuszu na Wschód rozpoczęła się w 1999 roku wraz z przystąpieniem do NATO Czech, Węgier i Polski, państw byłego Układu Warszawskiego.

ikona lupy />
Jak NATO postrzegane jest w państwach członkowskich Sojuszu / statista.com