Osmani w sobotę wziął udział w panelu "Przyszłość Bałkanów Zachodnich – wyzwania i szanse dla UE i Sojuszu Transatlantyckiego", podczas którego zaznaczył, że wsparcie USA i UE jest kluczem do przezwyciężenia wyzwań, przed którymi stoją kraje tego regionu.

Przyszłe rozszerzenie UE na Bałkany Zach. ma – jak stwierdził – istotne znaczenie gospodarcze i dla bezpieczeństwa zarówno regionu, jak i Unii Europejskiej. Osmani potwierdził zaangażowanie Skopje w kontynuację wdrażania wymaganych przez Brukselę reform.

W styczniu bieżącego roku w stolicy Macedonii Płn. spotkali się liderzy krajów bałkańskich, którzy przyjęli deklarację, w której zobowiązali się do rozwoju swoich państw zgodnie ze standardami Unii Europejskiej.

Status kraju kandydującego do UE posiadają obecnie Albania, Czarnogóra, Macedonia Północna, Serbia oraz Bośnia i Hercegowina. Serbia i Czarnogóra otworzyły kilka rozdziałów w negocjacjach członkowskich, Kosowo jako jedyne państwo regionu nie ma statusu kandydata.

Reklama

Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa odbywa się w tym roku po raz 60. To forum dyskusji na temat bieżących problemów bezpieczeństwa międzynarodowego w gronie szefów państw i rządów, ministrów spraw zagranicznych i obrony, parlamentarzystów oraz przedstawicieli mediów i nauki.