Baza lotnicza Manuhua znajduje się na wyspie Biak, położonej w indonezyjskiej prowincji Papua. Według amerykańskiego serwisu militarnego Janes, Siły Powietrzno-Kosmiczne Federacji Rosyjskiej poprosiły rząd w Dżakarcie o możliwość jej użytkowania. Chcą tam umieścić kilka swoich samolotów dalekiego zasięgu.

ikona lupy />
Lotnisko wojskowe Manuhua znajduje się około 1300 km od położonego w północnej Australii miasta Darwin / Google Maps

Informację tę potwierdziło Janes kilka źródeł w rządzie Indonezji. Pismo od Rosjan miało wpłynąć do tamtejszego ministerstwa obrony zaraz po spotkaniu szefa tamtejszego MON, Sjafrie Sjamsoeddina, z sekretarz Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej Siergiejem Szojgu w lutym 2025 r.

Ustalenia Amerykanów potwierdził również we wtorek minister obrony Australii Richard Marles.

Australia domaga się wyjaśnień. Jest zapewnienie Indonezji

Lotnisko wojskowe Manuhua znajduje się około 1300 km od położonego w północnej Australii miasta Darwin. Inicjatywa Kremla budzi więc uzasadnione zaniepokojenie rządu w Canberze. Po pierwsze, ponieważ zyskałaby nowe potencjalne zagrożenie. Po drugie, australijska flota często przeprowadza w rejonie Papui Nowej Gwinei manewry wspólnie z Amerykanami. Dlatego też we wtorek premier Anthony Albanese zażądał od Indonezji wyjaśnień w sprawie prośby Moskwy.

Wydaje się, że presja Canberry okazała się skuteczna. Szef MON Indonezji zapewnił bowiem we wtorek, że nie zezwoli Moskwie na umieszczenie samolotów w Manuhua.

Indonezja zbliżyła się z Rosją w ostatnich latach

Tradycyjnie Indonezja była krajem neutralnym. Prowadziła wspólne ćwiczenia wojskowe z wieloma krajami, w tym z Australią. Jednak od czasu wyboru prezydenta Prabowo Subianto w 2025 roku, kraj ten wzmocnił współpracę wojskową z Rosją. W 2024 r., przed objęciem urzędu, Prabowo Subianto odwiedził Moskwę i spotkał się z Władimirem Putinem. Nazwał Rosję "wielkim przyjacielem" i wyraził chęć zacieśnienia współpracy w dziedzinie obronności, energii i edukacji, w tym wysyłania indonezyjskich studentów na rosyjskie uczelnie.

W listopadzie 2024 r. Indonezja i Rosja przeprowadziły pierwsze wspólne ćwiczenia morskie u wybrzeży Jawy.