W raporcie GLOBSEC Trends 2025, liczącym ponad 80 stron, znalazło się wiele statystyk dotyczących poglądów mieszkańców wschodniej flanki NATO na temat bezpieczeństwa i obronności.

W każdym z dziewięciu państw (Litwy, Łotwy, Estonii, Polski, Czech, Słowacji, Węgier, Rumunii i Bułgarii) w ankiecie wzięła udział grupa około tysiąc respondentów, reprezentatywna pod względem płci, wieku, wykształcenia, miejsca zamieszkania i wielkości miejscowości.

Poparcie wydatków na obronność

Wśród państw NATO obecnie Polska wydaje na obronność najwięcej w stosunku do siły swojej gospodarki. W 2024 r. Warszawa przekazała na swoje siły zbrojne 4,2 proc. Mimo tak wysokich wydatków w przytłaczającej większości polskie społeczeństwo chce jeszcze większych wydatków. Z ankiety GLOBSEC wynika, że 92 proc. Polaków uważa, że wydatki na obronności powinna powinny być większe. Polski rząd też tak uważa i w kolejnych latach planuje zwiększy budżet wojskowy do 4,7 proc. PKB.

W innych państwach poparcie dla większych wydatków też jest bardzo silne. Najniższy odsetek osób popierających wzrost wydatków na wojsko odnotowano w Estonii (62 proc.).

W skali całego regionu wzrost nakładów na zbrojenia popiera niemal trzech na czterech respondentów (73 procent).

Tylko co drugi Słowak chce bronić kraju

GLOBSEC zapytał też respondentów o gotowość do obrony kraju. Jak się okazuje najmniej chętni do walki o swój kraj okazali się Słowacy. W tym kraju liczba osób gotowych do obrony kraju w razie agresji nie sięgnęła nawet połowy i wyniosła 49 procent. Taki obraz słowackiego społeczeństwa pokrywa się z wcześniejszym badaniem GLOBSEC. Jak przypomina Deutsche Welle, w 2023 roku na pytanie, „kto jest odpowiedzialny za wojnę Rosji przeciw Ukrainie” tylko 40 procent ankietowanych mieszkańców Słowacji odpowiedziało, że Rosja, podczas gdy 51 proc, winą za wojnę w Ukrainie obciążyło Zachód, a 34 proc. Ukrainę.

Drugo najniższy wyniki odnotowano w Bułgarii, gdzie gotowość do obrony kraj w razie obcej agresji zadeklarowało 59 procent respondentów.

Polscy chcą bronić kraju

Najwyższy odsetek osób gotowych bronić kraju przed obcą agresją odnotowano w Polsce (84 proc.).

Aż 89 procent polskich respondentów uważa, że ich kraj ułatwić zaciągania się do ochotniczej służby wojskowej, takiej jak Wojska Obrony Terytorialnej.

Z raportu wynika też, że 85 procent respondentów z Polski ufa siłom zbrojnym swego kraju.

Najważniejszy partner mojego kraju

W badaniu GLOBSEC zapytało też o wskazanie dwóch najważniejszych strategicznych partnerów swojego kraju z sześciu wskazanych przez ankieterów. W grupie państw, które mogli wskazać respondenci znalazły się: USA, Wielka Brytania,Francja, Niemcy, Rosja i Chiny.

Najważniejszego partnera strategicznego Polacy widzą w Stanach Zjednoczonych. Dwie trzecie respondentów (66 proc.) w Polsce wskazało na USA, podczas gdy na Niemcy 42 proc.

Jak się okazuje także Rosja ma swoich zwolenników w UE i to mimo wojny, którą rozpętała w Ukrainie. Rosję jako strategicznego partnera swojego kraju wskazał 36 proc. ankietowanych Bułgarów, 32 proc. Słowaków, 20 proc. Węgrów.

Źródło: GLOBSEC, Deutsche Welle