Zbigniew Rau omówił z szefem MSZ Chin m.in. agendę stosunków polsko-chińskich

Agenda stosunków polsko-chińskich, przyszłość Inicjatywy "17 + 1”, czy perspektywy współpracy UE- Chiny były tematami rozmowy szefów MSZ Polski Zbigniewa Raua oraz Chin Wang Yi - podało polskie MSZ. Ministrowie wymienili też opinie o kwestiach o strategicznym znaczeniu dla obu państw.

Jak podkreśliło MSZ w komunikacie, ministrowie Rau i Wang Yi przeprowadzili konsultacje dwustronne w sprawach będących przedmiotem wspólnego zainteresowania.

Według komunikatu omówiono m.in. agendę stosunków polsko-chińskich, przyszłość Inicjatywy "17 + 1", perspektywy współpracy UE-Chiny. "Ministrowie wymienili opinie w kwestiach o strategicznym znaczeniu dla obu państw, w tym na temat źródeł napięć w sprawach globalnych, a także obszarów możliwego współdziałania" - czytamy w komunikacie.

Reklama

Według resortu dyplomacji "ministrowie potwierdzili też, że trzecie posiedzenie Międzyrządowego Komitetu Chiny-Polska odbędzie się w drugiej połowie 2021 roku".

Jak zaznaczono, minister Rau przedstawił polską ocenę inicjatywy "17 + 1". "Ministrowie zgodzili się, że ten format, po niezbędnych dostosowaniach, powinien być ważnym filarem współpracy między Europą a Chinami" - podkreśliło polskie MSZ.

"Minister Rau zadeklarował, że Polska, jako jeden z beneficjentów rozwoju ładu światowego po 1989 roku, będzie nadal współpracować z sojusznikami i partnerami w tworzeniu i utrzymywaniu warunków dla pokojowej współpracy międzynarodowej" - czytamy w komunikacie.

Według informacji chińskich mediów państwowych, powołujących się na tamtejsze MSZ, szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau a także szefowie MSZ Serbii, Irlandii i Węgier - Nikola Selaković, Simon Coveney i Peter Szijjarto składają wizytę w Chinach w dniach 29-31 maja.

Pekin zaprosił też przedstawicieli Polski, Węgier, Serbii i Irlandii

O planowanym spotkaniu doniosła chińska agencja Xinhua, ale informację odnotowała również agencja Reuters.

Wizyta ministrów Zbigniewa Raua z Polski, Nikoli Selakovica z Serbii, Simona Coveneya z Irlandii oraz Petera Szijjarto z Węgier odbędzie się na zaproszenie Wanga Yi, chińskiego ministra spraw zagranicznych.

Z zapowiedzi chińskiego resortu spraw zagranicznych wynika, że szef dyplomacji Państwa Środka spotka się osobno z czterema ministrami z Europy, zaś tematem rozmów mają być stosunki bilateralne oraz relacje Chiny-Europa.

Planowane spotkanie czterech ministrów z Europy z ich chińskim odpowiednikiem jest odczytywane jako sygnał chęci wzmocnienia relacji Starego Kontynentu z Chinami po tym, jak chińsko-europejska umowa inwestycyjna (CAI) została zamrożona.

Parlament Europejski wstrzymał w maju ratyfikację kompleksowego porozumienia inwestycyjnego z Chinami do czasu, aż Pekin zniesie sankcje wobec polityków UE. Państwo Środka wprowadziło sankcje wobec europejskich polityków w odpowiedzi na zachodnie sankcje nałożone na chińskich urzędników i polityków oskarżanych o masowe zatrzymania Ujgurów w północno-zachodniej części Chin.