Podpisana w czwartek Inicjatywa USA-Tajwan w sprawie handlu w XXI wieku ma na celu "wzmocnienie i pogłębienie stosunków gospodarczych i handlowych między Stanami Zjednoczonymi a Tajwanem" - czytamy w oświadczeniu na stronach Urzędu Przedstawiciela Stanów Zjednoczonych ds. Handlu.

Stany Zjednoczone powinny zaprzestać wszelkich form oficjalnej wymiany z Tajwanem

Dokument został podpisany przez urzędników Instytutu Amerykańskiego na Tajwanie oraz Przedstawicielstwa Gospodarczego i Kulturalnego Tajpej w USA, dwóch nieoficjalnych instytucji, które zajmują się utrzymywaniem relacji między Stanami Zjednoczonymi a Tajwanem. USA nie mają oficjalnych stosunków z Tajwanem, choć wiążą je nieformalne więzi i wymiana handlowa na poziomie wielu miliardów dolarów rocznie.

Reklama

Chińskie ministerstwo spraw zagranicznych oskarżyło USA o "poważne naruszenie zasady jednych Chin" i ustaleń dotyczących statusu Tajwanu.

"Stany Zjednoczone powinny zaprzestać wszelkich form oficjalnej wymiany z Tajwanem" i "powstrzymać się od wysyłania niewłaściwych sygnałów do sił secesjonistycznych" - przekazał rzecznik chińskiego ministerstwa spraw zagranicznych Mao Ning.

Negocjacje będą pogłębiane

Pierwsza umowa w ramach Inicjatywy dotyczy uproszczenia procedur celnych i handlowych, ustanowienia dobrych praktyk regulacyjnych dla wymiany handlowej z udziałem małych i średnich przedsiębiorstw oraz podjęcia działań w celu zwalczania korupcji.

Urząd Przedstawiciela Stanów Zjednoczonych ds. Handlu informował wcześniej, że po podpisaniu wstępnego porozumienia z Tajwanem rozpoczną się negocjacje w sprawie bardziej złożonych obszarów handlu, w tym rolnictwa, handlu cyfrowego, standardów pracy i ochrony środowiska, przedsiębiorstw państwowych oraz polityk i praktyk nierynkowych.