Na początku spotkania Zhang przekazał Putinowi „serdeczne pozdrowienia” od przywódcy Chin Xi Jinpinga i ocenił, że „wszechstronne partnerstwo koordynacji” pomiędzy obu krajami „utrzymuje wysoki poziom działania”, a współpraca w wielu dziedzinach dobrze się rozwija – podała Xinhua.

Chiny są skłonne współpracować z Rosją, by wprowadzić w życie ważny konsensus osiągnięty przez obu szefów państw, dzielić się możliwościami rozwojowymi, pogłębiać obustronnie korzystną współpracę”, a także „w dalszym ciągu osiągać nowe rezultaty” – przekazała chińska agencja, omawiając wypowiedź Zhanga.

Nieformalny antyzachodni sojusz

Reklama

Zhang spotkał się z Putinem we Władywostoku w kuluarach Wschodniego Forum Ekonomicznego.

Chiny nie potępiły rosyjskiej agresji przeciwko Ukrainie, wzbraniają się przed nazywaniem jej inwazją i sprzeciwiają się sankcjom nakładanym na Moskwę przez kraje zachodnie i ich sojuszników. W ostatnich latach zacieśniały też współpracę z Rosją w wielu dziedzinach, w tym militarnej. Według części ekspertów Chiny i Rosję łączy nieformalny antyzachodni sojusz.

W najbliższych dniach na rosyjskim Dalekim Wschodzie dojdzie też najprawdopodobniej do spotkania Putina z przywódcą Korei Północnej Kim Dzong Unem, który już przybył do Rosji pociągiem.