Tydzień pod kontrolą
Od 7 lipca kontrole prowadzone są na 52 przejściach z Niemcami i 13 z Litwą, a w tym czasie skontrolowano już ponad 107 tysięcy osób. To liczby, które pokazują skalę operacji – bez nadmiernych utrudnień dla podróżnych. W poniedziałek, 14 lipca, odbył się briefing prasowy, podczas którego przedstawiciele rządu podsumowali pierwszy tydzień działań. Minister spraw wewnętrznych i administracji zapewnił, że sytuacja na granicach jest spokojna i w pełni kontrolowana.
Dlaczego wprowadzono kontrole?
Jak tłumaczy Minister spraw wewnętrznych i administracjiTomasz Siemoniak, decyzja o tymczasowych kontrolach nie była przypadkowa.
– Bardzo dużo się działo w ostatnią sobotę i niedzielę na granicy polsko-litewskiej. Jeśli ktokolwiek wątpił, czy ta decyzja o wprowadzeniu tymczasowych kontroli jest słuszna, to myślę, że tej wątpliwości już nie ma – mówił podczas briefingu. Celem działań jest przede wszystkim przeciwdziałanie nielegalnej migracji i poprawa bezpieczeństwa. Kontrole będą prowadzone co najmniej do 5 sierpnia – z możliwością ich przedłużenia.
WOT i wojsko w akcji
W działania na zachodniej granicy zaangażowane są także siły zbrojne. Trzon operacji „Bezpieczny Zachód” tworzą trzy brygady Wojsk Obrony Terytorialnej: 14. Zachodniopomorska, 15. Lubuska i 16. Dolnośląska. To właśnie one odpowiadają za patrolowanie najważniejszych odcinków granicy z Niemcami i wsparcie Straży Granicznej.
W operacji uczestniczy również Żandarmeria Wojskowa oraz Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych, co ma zapewnić lepszą koordynację między wszystkimi służbami. – Dzisiaj zaangażowanie Wojska Polskiego to w sumie możliwość wykorzystania około 10 tysięcy żołnierzy, z czego 5 tysięcy żołnierzy to granica polsko-białoruska i 5 tysięcy żołnierzy w gotowości, jeżeli chodzi o granicę polsko-niemiecką i polsko-litewską – powiedział wiceminister obrony narodowej Cezary Tomczyk.
Uwaga na dezinformację
Minister Siemoniak zwrócił uwagę na problem fałszywych informacji, które pojawiały się w internecie w ostatni weekend. – Apeluję, aby śledzić to, co służby państwowe przekazują na temat sytuacji na granicy, co przekazuje Straż Graniczna, Policja, wojewodowie – zaznaczył. Podkreślił, że całe państwo działa wspólnie, aby kontrole były skuteczne, ale jak najmniej uciążliwe dla podróżnych.
Skoordynowana operacja wielu służb
Wiceminister infrastruktury Stanisław Bukowiec zapewnił, że wszystkie służby podległe jego resortowi są gotowe do działania. – Na bieżąco reagujemy również na sytuacje, które są konieczne, aby poprawiać kwestie związane z przejazdem przez części graniczne – powiedział. Do akcji włączyli się także wojewodowie przygranicznych regionów, co pozwala na szybką wymianę informacji i lepsze zarządzanie ruchem na przejściach.