Chińska straż przybrzeżna w Arktyce

Ekspedycja miała miejsce podczas tygodniowego święta narodowego Chin, poinformowała na swoim koncie Weibo należącą do państwowego nadawcy stacja wojskowa CCTV. Choć Rosja jeszcze tego oficjalnie nie potwierdziła, straż przybrzeżna USA poinformowała, że ​​21 września zauważono dwa rosyjskie statki i dwie chińskie jednostki przepływające przez Morze Beringa, które oddziela Rosję od amerykańskiej Alaski.

Chińska Straż Przybrzeżna poinformowała w osobnym oświadczeniu na WeChat 25 września, że operacja w Arktyce rozszerzyła zakres jej zasięgu nawigacyjnego, przetestowała „zdolność statków do wykonywania misji na nieznanych wodach i zapewniła silne wsparcie dla aktywnego udziału w międzynarodowym i regionalnym zarządzaniu oceanami”.

Reklama

Zmiany klimatu otwierają dostęp do zasobów za północnym Kołem Podbiegunowym

Globalne ocieplenie ogrzewa wody wokół Arktyki, otwierając w ten sposób szlaki żeglugowe. Wykorzystywana przez Rosję do transportu ropy naftowej i gazu Północna Droga Morska, może skrócić czas podróży między Europą a Azją nawet o kilkanaście dni. Dla porównania alternatywna przeprawa przez Kanał Sueski i Morze Czerwone trwa około 50 dni. Chiny, które nie graniczą z Arktyką, zaliczają ten region do „nowych granic”, podobnie jak przestrzeń kosmiczną, cyberprzestrzeń i sztuczną inteligencję, gdzie już teraz widzą możliwości kreowania przyszłych wpływów.

Rosja i Chiny ramię w ramie na podbój świata

Wspólny patrol jest również symbolem bliższych więzi między Pekinem a Moskwą i rosnącego zainteresowania obu mocarstw Arktyką. Ich relacje zmieniły się bardzo po inwazji Kremla na Ukrainę w 2022 roku, co sprawiło, że Rosja stała się bardziej zależna od chińskiego finansowania projektów arktycznych. Chiny z kolei potrzebują Rosji, aby uzyskać dostęp do arktycznej przestrzeni na północnym biegunie Ziemi.

Amerykanie o współpracy chińsko-rosyjskiej

„Ta ostatnia aktywność pokazuje wzrost zainteresowania Arktyką ze strony naszych strategicznych konkurentów” – powiedziała w oświadczeniu Megan Dean, amerykańska kontradmirał, dowodząca 17. Okręgiem Straży Przybrzeżnej.

Według Pekinu, siły zbrojne Chin i Rosji w dniach 10–27 września wysłały łącznie ponad 10 okrętów i ponad 30 samolotów, aby przeprowadzić wspólne ćwiczenia na Morzu Japońskim i Morzu Ochockim. Obie marynarki patrolowały również północne obszary Oceanu Spokojnego.