Wyzdrowiało ogółem 142 208 osób. Spośród nich 11 079 opuściło szpitale w ciągu ostatniej doby. Testom na obecność koronawirusa poddano od wtorku około 255 tys. osób.

Prezydent Władimir Putin powiedział we wtorek, że w ocenie ekspertów w Rosji minął już szczyt epidemii. Wcześniej w maju poszczególne regiony Federacji Rosyjskiej rozpoczęły stopniowe łagodzenie ograniczeń wprowadzonych z powodu koronawirusa.

Łagodzenie restrykcji przebiega w trzech etapach. Najpierw pracę wznawiają niewielkie sklepy niespożywcze i firmy, a mieszkańcom pozwala się na uprawianie sportu na świeżym powietrzu i spacery, przy przestrzeganiu odpowiedniego dystansu. Drugi etap przewiduje otwarcie niektórych instytucji edukacyjnych i większych sklepów niespożywczych.

Moskwa jest gotowa do pierwszego i drugiego etapu cofania restrykcji - oceniła na konferencji prasowej w środę przedstawicielka urzędu sanitarnego Rospotriebnadzor Jelena Andriejewa. Zapowiedziała, że jeśli wskaźniki zachorowań będą dalej spadać, to władze zezwolą na wychodzenie na spacery dzieciom i osobom starszym.

W Moskwie, która od początku była największym w Rosji ogniskiem infekcji, bilans zachorowań sięgnął 171 433. Przybyło od wtorku 2140 zakażeń, co jest najmniejszym dobowym przyrostem od 24 kwietnia. Zmarły 73 osoby. Łączna liczba przypadków śmiertelnych koronawirusa w stolicy Rosji wynosi teraz 2183.

>>> Czytaj też: WHO ogłasza pandemię. Koronawirus w ponad 110 krajach świata