Putin powiedział, że w Rosji należy przejść "od szczepień na dużą skalę do szczepień masowych" i polecił, by "masowe szczepienia całej ludności" rozpoczęły się w przyszłym tygodniu. Nakazał rządowi przygotowywanie odpowiedniej infrastruktury.

Rosyjski prezydent nie wyjaśnił, czym szczepienia masowe będą się różnić od trwającej obecnie kampanii, w ramach której - według informacji z minionego weekendu - zaszczepiło się w Rosji, głównie przy użyciu krajowego preparatu Sputnik V, ponad 1 mln osób.

Putin nazwał rosyjską szczepionkę przeciw Covid-19 "najlepszą na świecie" i zapewnił, że "żadne inne preparaty nie wykazują takiego stopnia ochrony i bezpieczeństwa".

Golikowa zapowiedziała, że do końca stycznia br. do użytku przekazanych zostanie ponad 2,1 mln dawek szczepionki.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział w środę, że Putin podjął decyzję, że zaszczepi się w najbliższym czasie. Po oficjalnym rozpoczęciu szczepień rosyjski prezydent jeszcze tego nie uczynił.

W Rosji spada w ostatnich tygodniach dobowy przyrost zakażeń koronawirusem. Sztab rządowy poinformował w środę o 22 850 nowych infekcjach. Rośnie jednak liczba zgonów: zmarło od wtorku 566 osób, najwięcej od początku 2021 roku.

Ogółem od wybuchu pandemii wiosną 2020 r. zakaziły się w Rosji 3 471 053 osoby, a zmarło 63 370.