Skazani to dwaj Brytyjczycy Shaun Pinner i Aiden Aslin oraz obywatel Maroka Brahim Saadoun. BBC podaje, że wszyscy trzej mężczyźni zamierzają zaskarżyć wyrok.
O rozpoczęciu „procesu” prorosyjscy bojownicy z Donbasu powiadomili 7 czerwca.
Według brytyjskich mediów Brytyjczycy poddali się w połowie kwietnia w Mariupolu, na południowym wschodzie Ukrainy, a następnie byli przetrzymywani w niewoli przez prorosyjskich separatystów.
Pisząc o dwóch Brytyjczykach „Daily Telegraph” podaje, że „są oskarżani o walkę jako najemnicy pomimo faktu, że obaj mieszkają na Ukrainie i oficjalnie służyli w tamtejszych siłach zbrojnych”. Oznacza to, że jako jeńcy wojenni powinni być objęci działaniem Konwencji Genewskiej.
Według mediów Marokańczyk również służył w armii ukraińskiej. Mężczyzna od 2019 roku studiował na Ukrainie, jednak przerwał naukę i podpisał kontrakt z siłami zbrojnymi tego kraju.
Rzecznik brytyjskiego premiera: Będziemy zabiegać o uwolnienie skazanych za walkę o Ukrainę
Rzecznik brytyjskiego premiera Borisa Johnsona oświadczył w czwartek, że Wielka Brytania jest do głębi oburzona skazaniem na śmierć dwóch Brytyjczyków i Marokańczyka przez prorosyjskie władze tzw. Donieckiej Republiki Ludowej i będzie zabiegać o ich uwolnienie.
Szefowa brytyjskiej dyplomacji Liz Truss nazwała decyzję prorosyjskich władz DRL "fikcyjnym wyrokiem bez jakiejkolwiek wartości prawnej".
"Zdecydowanie potępiam skazanie Aidena Aslina i Shauna Pinnera więzionych przez wspólników Rosjan we wschodniej Ukrainie" - dodała.
Rzecznik premiera oznajmił: "Oczywiście jesteśmy bardzo zaniepokojeni. Powtarzamy, że jeńcy wojenni nie mogą być wykorzystywani do celów politycznych". Zapowiedział, że brytyjski rząd we współpracy z władzami Ukrainy podejmie próby uwolnienia skazanych.
Wcześniej w czwartek agencja Reutera, powołując się na rosyjskie media państwowe, poinformowała, że „sąd” w DRL skazał na karę smierci trzech cudzoziemców za to, że walczyli po stronie Ukrainy. Skazani to dwaj Brytyjczycy Shaun Pinner i Aiden Aslin oraz obywatel Maroka Brahim Saadoun.
„Daily Telegraph” podaje, że skazani Brytyjczycy „są oskarżani o walkę jako najemnicy pomimo faktu, że obaj mieszkają na Ukrainie i oficjalnie służyli w tamtejszych siłach zbrojnych”. Oznacza to, że jako jeńcy wojenni powinni być objęci działaniem Konwencji Genewskiej.
Według mediów Marokańczyk również służył w armii ukraińskiej. Mężczyzna od 2019 roku studiował na Ukrainie, jednak przerwał naukę i podpisał kontrakt z siłami zbrojnymi tego kraju.
fit/ mal/just/ ap/