Podpisane pod apelem ugrupowania oświadczyły, że „wygnanie z użyciem brutalnej siły opozycyjnego ukraińskiego polityka, lidera opozycyjnej partii Ruch Nowych Sił” jest bezprawne i niezgodne z konstytucją.

„Władze, chcąc pozbyć się jednego z liderów opozycji, dokonały rozprawy politycznej, złamały prawa człowieka i bardzo poważnie zaszkodziły międzynarodowej reputacji Ukrainy” – czytamy w opublikowanym w czwartek wieczorem dokumencie.

Opozycja zażądała śledztwa w sprawie wydalenia Saakaszwilego i ukarania winnych tego zdarzenia. „Domagamy się zapewnienia powrotu Micheila Saakaszwilego na Ukrainę i umożliwienia mu obrony swych praw i godności w ukraińskich sądach zgodnie z prawem ukraińskim i międzynarodowym” – podkreślono.

Partie opozycyjne zwróciły się także z prośbą o poparcie ich apelu przez społeczeństwo i społeczność międzynarodową.

„Władze ukraińskie pozwalają sobie na takie działania wobec znanego na świecie polityka. Oznacza to, że żaden obywatel ukraiński nie może czuć się bezpiecznie i oczekiwać sprawiedliwości w sądach. Tak, jak w czasach (zbiegłego w 2014 roku do Rosji obalonego prezydenta Ukrainy Wiktora) Janukowycza, znaleźliśmy się na krawędzi dyktatury” – oświadczyli sygnatariusze odezwy.

Pod apelem podpisały się opozycyjne partie: Alians Demokratyczny, Pozycja Obywatelska, Ludowa Kontrola, Europejska Partia Ukrainy, Batkiwszczyna byłej premier Julii Tymoszenko, Samopomoc mera Lwowa Andrija Sadowego, Swoboda, Ruch Nowych Sił i Ruch Obywatelski Fala.

Saakaszwili został wydalony z Ukrainy w poniedziałek po wcześniejszej decyzji sądu apelacyjnego w Kijowie, który odrzucił wniosek o jego ochronę przed możliwą ekstradycją do Gruzji.

W 2017 roku Saakaszwili został pozbawiony nadanego mu przez prezydenta Ukrainy Petra Poroszenkę obywatelstwa tego państwa. W tym czasie były prezydent Gruzji przebywał za granicą. We wrześniu ubiegłego roku Saakaszwili przedostał się na Ukrainę z terytorium Polski, nielegalnie przekraczając ukraińską granicę.

Saakaszwili otrzymał obywatelstwo Ukrainy w 2015 roku, by objąć stanowisko szefa administracji obwodowej w Odessie na południu kraju. Odszedł z tej posady w listopadzie 2016 roku, oskarżając Poroszenkę o wspieranie klanów korupcyjnych. Następnie założył na Ukrainie partię Ruch Nowych Sił, która domaga się wcześniejszych wyborów parlamentarnych i nawołuje do impeachmentu Poroszenki.

Saakaszwili po wydaleniu do Polski udał się do Holandii, gdzie mieszka jego żona, Holenderka Sandra Roelofs, z którą ma dwóch synów.

>>> Czytaj też: Romaszewska: Nowela o IPN jest idiotyczna. "Prawdopodobnie zostanie zmieniona"