"Politico" podało w poniedziałek po południu, że komitet ekspertów EMA zbiera się w poniedziałek, aby omówić dane dotyczące szczepionki firmy Moderna. Agencja wydaje opinię ws. szczepionki, a ostateczna decyzja w sprawie autoryzacji należy do Komisji Europejskiej.

Służby prasowe EMA przekazały też PAP, że na wypadek gdyby komitet nie podjął decyzji w poniedziałek, spotkanie grupy ekspertów EMA zaplanowane jest na środę 6 stycznia.

"W przypadku gdyby CHMP (komitet ekspertów - PAP) wydał opinię na dzisiejszym posiedzeniu, wyślemy informację prasową jak najszybciej po spotkaniu" - przekazały służby prasowe.

EMA przekazała PAP również, że organizuje "publiczne spotkanie w piątek, 8 stycznia, w celu poinformowania obywateli Europy o ocenie, zatwierdzeniu i wprowadzeniu nowych szczepionek przeciw Covid-19".

Jak dotąd szczepionka Pfizer-BioNTech jest jedyną dopuszczoną do obrotu w UE. Nosi nazwę Comirnaty. Wykazała skuteczność na poziomie 95 proc. w badaniach klinicznych. Komisja Europejska poinformowała w poniedziałek, że prowadzi rozmowy z firmami Pfizer i BioNTech na temat możliwości zamówienia większej liczby dawek ich szczepionki przeciw Covid-19. Jak dotąd w imieniu UE zamówiła 300 mln dawek.

Reklama

W listopadzie Komisja Europejska poinformowała o zatwierdzeniu kontraktu z amerykańską firmą Moderna na dostawę 160 mln dawek szczepionki przeciw Covid-19.

KE nie kupuje szczepionek, jednak w imieniu Unii Europejskiej wraz z państwami członkowskimi prowadzi rozmowy z firmami farmaceutycznymi w sprawie zamówień. Za zakupy odpowiadają same państwa członkowskie.

Komisja negocjuje kontrakty z firmami farmaceutycznymi w imieniu UE po to, aby szczepionki były dostarczane do wszystkich państw członkowskich UE, uniemożliwiając tym samym silniejszym krajom negocjowanie zamówień samodzielnie na lepszych warunkach i wypychanie z rynku słabszych.