Według KE, Mołdawia otrzyma w latach 2021-2024 fundusze na odbudowę gospodarki po pandemii Covid-19 i promowanie inwestycji. Plan ten jest uzależniony od przeprowadzenia w kraju reformy sądownictwa i działań antykorupcyjnych - podkreślono.

"Republika Mołdawii jest na rozdrożu" - napisała w oświadczeniu przewodnicząca KE Ursula von der Leyen. "Plan odbudowy gospodarczej to bezprecedensowy wysiłek ze strony UE, aby pomóc temu krajowi w jego działaniach na rzecz przywrócenia i pobudzenia ambitnego programu reform w interesie obywateli" - dodała.

Mołdawia według Indeksu Percepcji Korupcji Transparency International 2020 zajmuje 115 miejsce wśród 180 badanych krajów.

Pieniądze z UE, które miałyby formę pożyczek, dotacji i inwestycji, mają wspierać wzrost gospodarczy i koncentrować się na takich obszarach, jak technologia cyfrowa, infrastruktura i edukacja.

Reklama

W Mołdawii mają odbyć się w lipcu przedterminowe wybory, ogłoszone w kwietniu po rozwiązaniu parlamentu przez prozachodnią prezydent Maię Sandu z powodu trwającego od wielu miesięcy politycznego impasu. Sandu pokonała w listopadowych wyborach ubiegającego się o reelekcję prorosyjskiego szefa państwa Igora Dodona. Prowadziła kampanię w duchu prodemokratycznym i antykorupcyjnym, opowiadając się za ściślejszymi więzami Mołdawii z UE.

Według kwietniowego sondażu ponad dwie trzecie respondentów opowiedziało się za przystąpieniem kraju do UE.

W 2020 roku UE wsparła Mołdawię ponad 127 mln euro dotacji, aby pomóc liczącemu 3,5 mln ludzi krajowi w walce ze skutkami pandemii. (PAP)