"Podczas szczytu omówimy wszystkie kwestie, które mają związek z naszym bezpieczeństwem. Rosyjską wojnę na Ukrainie, terroryzm cybernetyczny, przełomowe technologie, a także wiele innych zagrożeń i wyzwań" - oświadczył Stoltenberg przed rozpoczęciem szczytu NATO w stolicy Hiszpanii.

"Jesteśmy świadkami technologicznej rewolucji. Rewolucja w dziedzinie +zielonej energii+ może też przynieść ogromne korzyści dla wojska. Dziś najlepsze samochody to samochody elektryczne. Wierzę, że w przyszłości najbardziej zaawansowane pojazdy bojowe i najbardziej odporne siły zbrojne będą niezależne od paliw kopalnych" - ocenił sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Zwrócił też uwagę na fakt, że wojna na Ukrainie uświadomiła wszystkim niebezpieczeństwo zbytniej zależności od towarów sprowadzanych z reżimów autorytarnych.

"Sposób w jaki Rosja posługuje się energią - używa jej jako broni - pokazuje, że należy uniezależnić się od rosyjskiej ropy naftowej i gazu. Jednocześnie, nie możemy zamienić jednej zależności na drugą. Bardzo wiele nowych, zielonych technologii i metali ziem rzadkich potrzebnych do ich produkcji pochodzi z Chin. Musimy zdywersyfikować nasze źródła energii i naszych dostawców" - postulował Norweg.

Reklama

Zastrzegł jednocześnie, że NATO nie postrzega Chin jako przeciwnika, ale jest zaniepokojone coraz bliższymi więzami Pekinu z Moskwą od czasu inwazji Rosji na Ukrainę.

Artur Ciechanowicz