Proces uzyskiwania członkostwa (Ukrainy w UE) trwa. Pragnę zauważyć, że Ukraina czyni ogromne postępy na tej drodze. Jak wiecie, wspieramy was wszędzie, gdzie możemy. Nie muszę mówić o przyspieszeniu procesu, gdyż wy sami go przyspieszacie i jest to bardzo dobre” – powiedziała von der Leyen na wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim.

Szef państwa oświadczył ze swej strony, że Ukraina i Unia Europejska powinny wspólnie odpowiedzieć na wyzwania nadchodzącej zimy.

„Omówiliśmy kwestię wyzwań energetycznych. Widzimy, jak rosyjski wróg atakuje nasze elektrociepłownie i infrastrukturę energetyczną. Takich wyzwań będzie wiele podczas nadchodzącej zimy. Należy to rozumieć i pracować razem. Dlatego że państwa UE także stoją przed skomplikowanymi wyzwaniami i rozumiemy, że musimy sobie nawzajem pomagać” – powiedział.

Zełenski podziękował jednocześnie UE za możliwość przyłączenia sieci energetycznych Ukrainy do europejskich.

Reklama

„Jest to rzeczywiście duża pomoc. Wszyscy jesteśmy tym zainteresowani. Państwa UE mogą otrzymać od Ukrainy tani prąd i to pomoże ludziom w UE. Ukraina może na tym zarabiać pieniądze i to pomoże nam wypłacać wynagrodzenia i emerytury w tym trudnym okresie” – podkreślił prezydent Ukrainy.

Von der Leyen wskazała, że współpraca w sferze energetycznej jest bardzo dobra. „Zrobiliście już bardzo dużo. Mówił pan o sieciach energetycznych. Możemy przypomnieć, że na początku tej straszliwej wojny istniał plan, że w 2024 r. ukraińskie sieci zostaną przyłączone do europejskich. Zrobiliśmy to w ciągu dwóch tygodni i od tego czasu Ukraina dostarcza energię do UE. Chcemy zwiększyć tę współpracę, gdyż przynosi ona stabilne dochody, na przykład dla Ukrainy” – powiedziała.

Przewodnicząca KE pogratulowała w Kijowie wojskom ukraińskim w związku z ostatnimi sukcesami na froncie wojny z Rosją i zaapelowała do państw unijnych o utrzymywanie pomocy militarnej.

„Chcę pogratulować wam waszych sukcesów wojskowych. Jestem pod wrażeniem, widząc bohaterstwo Sił Zbrojnych Ukrainy, których sukces podniósł na duchu nie tylko naród ukraiński, ale i wszystkich waszych przyjaciół” – mówiła.

„Wszystkim państwom członkowskim rekomenduję, choć nawet nie powinnam rekomendować, bo wszyscy mamy takie samo podejście, że absolutnie życiowo ważne i konieczne jest wspieranie Ukrainy sprzętem wojskowym, którego potrzebuje dla swej obrony. I oni udowodnili, że zdolni są to zrobić, jeśli są dobrze wyposażeni” – oświadczyła.

Zełenski tłumaczył, że Ukraina potrzebuje w pierwszej kolejności środków obrony przeciwrakietowej i powietrznej.

„Dla nas priorytetem jest dziś obrona przeciwrakietowa. Nie wiem, jak szybko rozwiązać ten problem. Rozpoczęliśmy rozmowy i mamy pozytywne wyniki jeśli chodzi o rozmowy z niemieckimi partnerami na temat dostaw systemów NASAMS i IRIS-T. Czekamy na kilka z nich, jednak dotąd nie otrzymaliśmy ani jednego” – poinformował.

Prezydent podkreślił, że Ukraina gotowa jest do współpracy w tym zakresie z Francją, Włochami, Niemcami i Stanami Zjednoczonymi.

„Jestem poważnie do tego nastawiony, ale na razie nie otrzymaliśmy pozytywnej reakcji od Izraela. Państw, które mogą zagwarantować nam pokrycie nieba, nie jest tak wiele. Tę kwestię trzeba rozwiązać z tym pięcioma krajami” – zaznaczył.

Prócz środków na pomoc dla szkół Ursula von der Leyen zadeklarowała w Kijowie kolejną pomoc makrofinansową dla Ukrainy.

„Omówiliśmy wsparcie budżetu, tak zwaną pomoc makrofinansową. Bardzo się cieszę, że Parlament Europejski przegłosował dziś przekazanie Ukrainie 5 mld euro pożyczki. Pracujemy nad kolejną pomocą. 5 mld euro mogą być wydzielone w pierwszej transzy w połowie października” – powiedziała.

Wcześniej prezydent Ukrainy wręczył przewodniczącej KE order Jarosława Mądrego. Von der Leyen oświadczyła, że jest to dla niej wielki zaszczyt. „Przyjmuję to odznaczenie w imieniu wszystkich obywateli UE jako symbol naszych silnych stosunków” – napisała na Twitterze.

Po konferencji prasowej Zełenski odsłonił w Alei Odwagi tablicę z nazwiskiem Ursuli von der Leyen. Ukraiński prezydent wyróżnia w ten sposób polityków, którzy najbardziej aktywnie wspierają jego kraj w toczącej się wojnie z Rosją.

Pierwszą tablicę odsłonięto w Alei Odwagi w sierpniu. Widnieje na niej nazwisko prezydenta Andrzeja Dudy. W ubiegłym tygodniu, podczas wizyty na Ukrainie premiera Mateusza Morawieckiego, odsłonięto tam tablicę z jego nazwiskiem oraz nazwiskiem prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

Z Kijowa Jarosław Junko