Na kolejnej sesji plenarnej ma zostać zatwierdzony skład podkomisji. Z informacji PAP wynika, że w jej skład ma wchodzić 30 europosłów.

Te same, wysokie standardy dla wszystkich

Europoseł Halicki powiedział PAP, że powołanie podkomisji zdrowia w PE "to sukces jego delegacji i kontynuacja prac rozpoczętych w specjalnych komisjach ONKO (ds. walki z rakiem ) i ds. COVID". „Unia powinna poszerzyć swoje kompetencje o politykę zdrowia, ponieważ tylko działając wspólnie zapewnimy te same, wysokie standardy leczenia pacjentów w UE” – wskazał Halicki.

Reklama

Europosłanka Kopcińska powiedziała PAP, że kwestie zdrowia publicznego zawsze były dla niej ważnym zagadnieniem, jako członka Komisji Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności (ENVI), ale również za względu na osobiste zainteresowania.

Redefiniowanie polityki zdrowia

„Ostatnio rzeczywiście obserwujemy nowe redefiniowanie polityki zdrowia. Pytanie jakie jednak sobie stawiam, dotyczy faktu, na ile zakres wykonywanych prac i podejmowanych inicjatyw będzie mógł realnie przełożyć się na poprawę zdrowia obywateli. Próba odpowiedzi na to pytanie w ramach nowo powołanej podkomisji, dzisiaj nie daje jednoznacznej odpowiedzi” – powiedziała PAP Kopcińska.

„Jedno jest pewne, trzeba zrobić wszystko, aby pacjentom w UE zapewnić najwyższe standardy leczenia. Będąc z wykształcenia lekarzem, wspieram wszystko co realnie może przynieść poprawę zdrowia. Chciałabym, aby entuzjazm, jaki istnieje odnośnie powołania samej podkomisji, mógł być obecny nie tylko teraz - w momencie kiedy zapadła decyzja o jej powołaniu - ale przede wszystkim mógł wynikać z konkretnie przeprowadzonych prac, które podejmie Parlament mając na celu poprawę warunków zdrowia pacjenta” – podsumowała europosłanka PiS.

Ze Strasburga Łukasz Osiński