Na czele rankingu znajdują się Niemcy, które w 2021 r. wpłaciły do unijnej kasy 25,6 mld euro więcej, niż z niej wypłaciły. Drugim największym płatnikiem netto była Francja z wkładem netto w wysokości 12,4 mld euro.

Obecność na szczycie listy największych płatników netto nie musi jednak oznaczać, że kraj będzie walczył o opuszczenie Wspólnoty, tak jak zrobiła to Wielka Brytania, która przed opuszczeniem UE zajmowała drugie miejsce w rankingu największych płatników netto.

W Niemczech poparcie dla Unii Europejskiej jest nadal wysokie. Chociaż wkłady budżetowe mogą przewyższać bezpośrednie korzyści finansowe dla kraju, to jednak uczestnictwo na wspólnym rynku daje duże korzyści. Badanie przeprowadzone przez fundację Bertelsmanna sugeruje, że jednolity rynek UE zwiększył średnie dochody Niemców o ponad 1000 euro, to więcej od średniego wzrostu dla UE wynoszącego 840 euro.

Polska największym beneficjentem

Reklama

Według danych Komisji Europejskiej największym biorcą netto w wartościach bezwzględnych była Polska. W 2021 r. Polska wypłaciła z budżetu o 11,91 mld euro więcej, niż do niego wpłaciła. Wypłata netto Polski była ponaddwukrotnie większa niż kolejnych państw. Druga na liście największych beneficjentów była Grecja z kwotą 4,3 mld euro. Kolejne to: Węgry (4,1 mld euro) i Rumunia z wypłatą netto na poziomie nieco ponad 4 mld euro.

Najwięksi płatnicy i beneficjenci unijnego budżetu / statista.com