Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen odwiedziła w piątek Polskę wraz z premierem Belgii Alexandrem De Croo.

Po spotkaniu z premierem Donaldem Tuskiem, podczas wspólnej konferencji prasowej szefowa KE podkreśliła, że jest pod wrażeniem polskich wysiłków na rzecz przywracania praworządności.

"Cieszę się z planu działania, które zaprezentował polski rząd krajom członkowskich w tym roku. Jest to bardzo silne oświadczenie, jasna mapa drogowa dla Polski. Wasze wysiłki są zdecydowane, opierają się na reformach, które uruchomiliście i krokach, które podjęliście w zakresie niezawisłości sądów" - wskazała.

Oświadczyła, że w przyszłym tygodniu zapadną dwie decyzje ws. funduszy europejskich dla Polski. "Te decyzje uwolnią do 137 mld euro dla Polski. Pochodzą z Funduszu Odbudowy i funduszu spójności. Zostanie to zagwarantowane poprzez urząd Prokuratora Europejskiego. Jest to wspaniała wiadomość dla Europy i Polski" - powiedziała von der Leyen.

Reklama

von der Leyen: Wesprzemy polskich rolników bezpośrednimi wypłatami

Udostępnimy 1,4 mld euro bezpośrednio dla polskich rolników, aby pomóc im w modernizacji produkcji i w wejściu na nowe rynki - zapowiedziała w piątek w Warszawie szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Szefowa KE przypomniała na konferencji w Warszawie, że wspólna polityka rolna przewiduje 22 mld euro dla polskich rolników, i zapowiedziała "więcej funduszy w przyszłości".

"Pierwsza płatność w ramach kolejnego funduszu (Funduszu Odbudowy - Next Generation EU - PAP) to jest 1,4 mld euro, które będą dostępne bezpośrednio dla polskich rolników, aby pomóc im w modernizacji ich produkcji i w wejściu na nowe rynki" - powiedziała von der Leyen

Szefowa KE o sytuacji w Polsce na granicy z Ukrainą: Słuchamy i działamy

Będziemy wspierać Ukrainę tak długo, jak będzie to konieczne - mówiła szefowa KE Ursula von der Leyen.

Von der Leyen podkreśliła na wspólnej konferencji prasowej, że jeśli chodzi o konkretną sytuację w Polsce na granicy z Ukrainą "to tutaj słuchamy i działamy". "Na przykład umowa o transporcie drogowym, którą będziemy aktualizować" - zaznaczyła.

Jak mówiła, "wzięliśmy w pełni wasze obawy pod uwagę". "Dzisiaj eksport z Ukrainy poprzez Morze Czarne został zwiększony i dobrze, dlatego, że odciąża to granice lądowe" - podkreśliła szefowa KE.

Zwróciła też uwagę, że powinniśmy skoncentrować się na wspieraniu Ukrainy, na odbudowywaniu jej eksportu dla całego świata.

Von der Leyen wskazała, że w sobotę będzie druga rocznica, kiedy Rosja zaatakowała Ukrainę. "Wspieramy Ukrainę i na pewno pojawią się konsekwencje tej wojny w Europie. Ukraińcy walczą o praworządność, walczą o demokrację, o wolność przeciwko tyrani, walczą o nasze wartości, o nasze bezpieczeństwo i dlatego wspierać ich będziemy tak długo, jak będzie to konieczne" - zaznaczyła szefowa KE.

De Croo: Polska jest ważnym graczem w Unii Europejskiej

Polska jest ważnym graczem w Unii Europejskiej, kluczowym partnerem dla Belgii - powiedział w piątek w Warszawie premierem Królestwa Belgii Alexander De Croo.

"Polska jest naprawdę ważnym graczem w Unii Europejskiej. Jesteście kluczowym partnerem dla Belgii, dla Unii Europejskiej. Macie bardzo dobrze funkcjonującą gospodarkę i macie ogromny udział, jeśli chodzi o promowanie europejskich wartości" - powiedział premier Belgii na wspólnej konferencji po spotkaniu z szefową KE i polskim premierem.

Jak dodał de Croo, polscy obywatele pokazali "wspaniałe wsparcie ludziom, którzy uciekli z Ukrainy". "I powtarzamy to wciąż, że wspaniałe było to wsparcie. I naprawdę jesteśmy wam winni za to wiele wdzięczności. I dzięki temu możemy się zaangażować w wasze wdrażanie reform, właśnie te reformy będziemy wspierać, to co, będziecie robić" - powiedział szef belgijskiego rządu.

Podkreślił, że "nie na co dzień możemy się dowiedzieć, że tak wielka kwota 137 miliardów (euro- PAP) będzie uwolniona na rzecz Polski".

"Jeśli chodzi o Ukrainę, to jasną rzeczą jest, że sytuacja w tym kraju wymaga naszego ciągłego wsparcia. Wiemy, że sytuacja na polu bitwy nie jest dobra, ale to nie oznacza, że się poddajemy - wręcz przeciwnie" - oświadczył premier Belgii.

Tusk: Środki w ramach polskiego KPO to góra pieniędzy, dobrze ją wykorzystamy

Na polskie to jest 600 mld zł - podkreślił premier Donald Tusk odnosząc się do środków w ramach polskiego KPO. To jest naprawdę góra pieniędzy, którą dobrze wykorzystamy, którą wykorzystamy też, żeby rozładować to wszystko, co budzi dzisiaj napięcie i niepokoje - dodał .

Tusk podkreślił, że "to jest naprawdę bardzo ważny dzień". "Polki i Polacy (...) są prawdziwymi bohaterami tej historii, która dzisiaj znalazła swój finał" - powiedział.

Szef polskiego rządu podziękował von der Leyen i De Croo za zaangażowanie w kwestię odblokowania środków.

"Tak. Mamy to. Na polskie to jest 600 mld zł. To jest naprawdę góra pieniędzy, którą dobrze wykorzystamy, którą wykorzystamy też, żeby rozładować to wszystko, co budzi dzisiaj napięcie i niepokoje. Nieprzypadkowo pani przewodnicząca (KE) wspomniała o pierwszych szybkich płatnościach. Wśród nich będzie 1,5 mld euro, jeśli dobrze zrozumiałem. To też na nasze ponad 6 mld zł, które bezpośrednio trafią do małych, średnich producentów żywności" - zapewnił premier.

Dodał, że "to będzie pierwszy zastrzyk, który może przynieść trochę poczucia bezpieczeństwa i perspektywę także dla naszych rolników". "Mam głębokie poczucie jako Polak, że przywracamy dziejową sprawiedliwość wobec kraju, narodu, który dla praworządności, dla demokracji zrobił więcej niż ktokolwiek inny na świecie w ostatnich kilkudziesięciu latach" - podsumował premier.

Premier Belgii: Musimy wspierać Ukrainę tak długo jak to będzie konieczne

Unijne wsparcie dla Ukrainy będzie obecne tak długo jak to będzie konieczne - zapewnił w piątek w Warszawie premier Belgii Alexander De Croo.

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oraz premier Belgii Alexander De Croo w piątek rozmawiali w Warszawie z premierem Donaldem Tuskiem.

"Musimy nadal wspierać Ukrainę i pokazywać w sposób jasny, że to wsparcie będzie obecne tak długo jak to będzie konieczne. My jako Belgia, zapewniając obecnie prezydencję (w Radzie Europejskiej), będziemy wspierać ten proces, proces tego by Ukraina wchodziła na drogę zwycięstwa. Będziemy się trzymali naszych zobowiązań" - powiedział de Croo.

W jego cenie śmierć Aleksieja Nawalnego jest kolejnym sygnałem, że nie można ufać Putinowi, nie można z nim negocjować. Przyznał, że Rosja organizuje wiele kampanii dezinformacyjnych, których celem jest zdestabilizowanie demokracji państw unijnych i zdestabilizowanie ich jedności.

De Croo przypomniał, że Unia Europejska zatwierdziła niedawno 13 pakiet sankcji przeciwko Rosji, dzięki czemu około 2 tys. jednostek, czy osób znajduje na liście sankcji. "Jest to ogromne osiągnięcie i pokazuje, jedność 27 państw członkowskich" - zauważył premier Belgii podkreślił, że wojna w Ukrainie podważa bezpieczeństwo w Europie.

Zwrócił też uwagę, że sytuacja na Bliskim Wschodzie wymaga pełnego zaangażowania. Jak dodał, Belgia już angażuje się w pomoc humanitarną w Strefie Gazy. "Jesteśmy za jednolitym podejściem Unii Europejskiej w tej kwestii, ponieważ należy natychmiast doprowadzić do zawieszenia broni w tym regionie" - podkreślił.

Szef belgijskiego rządu powiedział też, że w ramach strategicznej agendy w Europie kluczową kwestią jest osiągnięcie porozumienia przemysłowego. "Wszystko to jest zawarte w ramach Zielonego Ładu musi być realizowane, tak aby zagwarantować właściwe funkcjonowanie firm europejskich i przemysłu europejskiego" - podkreślił.

Tusk: Pomagając Ukrainie musimy pamiętać o interesach Europejczyków

Nie możemy pomagając Ukrainie poświęcić życiowych, fundamentalnych interesów dużych grup Europejczyków; jeśli będzie trzeba, to będziemy podejmować kolejne decyzje dotyczące efektywnej kontroli na naszej granicy produktów, które trafiają do Polski i UE - powiedział w piątek premier Donald Tusk.

Szef polskiego rządu spotkał się w piątek w Warszawie z szefową Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen oraz premierem Belgii Alexandrem De Croo. Podczas wspólnego oświadczenia dla mediów Tusk powiedział, że protest rolników ma swoje głębokie uzasadnienie, że jest to protest dramatyczny, także dlatego, że jego część odbywa się na granicy z Ukrainą.

"Chcę bardzo wyraźnie podkreślić - ja to wiem, to nie jest tylko moja intuicja - protestujący rolnicy w Polsce nie są antyukraińscy. Może się zdarzyć jeden czy drugi prowokator, my sobie z tym poradzimy, ale protestujący rolnicy, tak jak protestujący transportowcy, protestują na granicy z Ukrainą nie dlatego, że są przeciw Ukrainie, to są bardzo często ci sami ludzie, którzy w ostatnich dwóch latach pomagali, udostępniali swoje mieszkania, swoje pieniądze uchodźcom z Ukrainy" - mówił premier.

Podkreślił, że UE jest od tego, żeby efektywnie pomóc Ukrainie w wojnie z Rosją i jest tu jeszcze dużo do zrobienia. Dodał, że Polska zrobi wszystko, by mobilizować świat, w tym UE, do tej pomocy - m.in. wojskowej czy technicznej.

"Ale UE jest także od tego, żeby chronić rynek obywateli UE" - zaznaczył premier.

Zwrócił uwagę, że Polska czekała 10 lat, aby polscy rolnicy "mieli mniej więcej równe prawa ze swoimi partnerami w UE, żeby Polska stała się równym partnerem, jeśli chodzi o rolnictwo dla pozostałych państw UE", dekadę trwało dostosowanie Polski do standardów europejskich w rolnictwie.

Tusk podkreślił, że mowa jest o interesie setek tysięcy ciężko pracujących ludzi, którzy tak naprawdę krzyczą głośno w jednej sprawie, że "chcą konkurować na równych prawach".

"Nie możemy pomagając Ukrainie równocześnie poświęcić takich życiowych, fundamentalnych interesów dużych grup ludzi w Europie, a szczególnie tu, w Polsce" - podkreślił szef rządu.

Zaznaczył, że jest w stałym kontakcie z partnerami ukraińskimi. "I nie ukrywam, że jeśli będzie trzeba, to w najbliższych dniach będziemy podejmowali też kolejne decyzje dotyczące efektywnej kontroli na naszej granicy, jeżeli chodzi o produkty, które trafiają do UE, do Polski" - powiedział premier.

Dodał, że wszędzie, gdzie będzie przebywał, będzie szukał wspólnych rozwiązań i argumentów, "tak żeby wszystkich naszych partnerów w Europie też przekonać, że potrzebne są tu kroki jeszcze ambitniejsze". "To jest w interesie Europy i Ukrainy, żeby z tej przyjaźni, solidarności polsko-ukraińskiej, europejsko-ukraińskiej, żeby wszyscy byli wygranymi" - powiedział Tusk.

autor: Aneta Oksiuta, Daria Kania, Edyta Roś, Daria Porycka, Łukasz Pawłowski, Karol Kostrzewa