Dyskusje nad przeznaczeniem zamrożonych aktywów Rosji

"Widziałam cztery różne programy lub propozycje obejścia tego, co wielu prawników, w tym w niektórych krajowych administracjach, uważa za bardzo poważną przeszkodę prawną, którą można interpretować jako naruszenie międzynarodowego porządku prawnego" - powiedziała Lagarde cytowana przez "Financial Times". Dodała, że prace nad propozycjami "trwają".

"Przejście od zamrożenia aktywów przez konfiskatę po ich wykorzystanie wymaga bardzo dokładnego rozważenia" – stwierdziła Lagarde, ostrzegając, że może to oznaczać "złamanie porządku międzynarodowego, który chcemy chronić i który chcielibyśmy, by Rosja szanowała".

Reklama

Plan UE: Przekazanie zysków z aktywów Rosji na pomoc Ukrainie

Zielone światło uzyskała w UE propozycja, by Ukrainie przekazać zyski z aktywów rosyjskiego banku centralnego, które po ataku na Ukrainę w lutym 2022 r. zostały zamrożone przez kraje G7 w ramach sankcji. Taki ruch może pozwolić uzyskać kilkanaście miliardów euro (większość środków znajduje się w UE).

USA proponują konfiskatę aktywów banku centralnego Rosji

Stany Zjednoczone forsują teraz pomysł, by dokonać konfiskaty samych aktywów. Chodzi o około 260 miliardów euro aktywów rosyjskiego banku centralnego w formie papierów wartościowych i gotówki.

Brak decyzji w G7 ws. zamrożonych środków mimo potwierdzonej determinacji

O tym rozmawiali ministrowie finansów G7 w środę w Waszyngtonie, jednak bez przełomu. W oświadczeniu potwierdzili "determinację, aby zapewnić, że Rosja zapłaci za szkody, które wyrządziła Ukrainie". Do tego czasu - jak podkreślili - zamrożone pozostaną aktywa Rosji.

Wyznaczono termin końca prac nad wykorzystaniem zamrożonych aktywów Rosji przed szczytem G7

Prace nad sposobami ich wykorzystania mają zostać zakończone przed szczytem krajów G7 w czerwcu w Apulii. (PAP)