Ćwiczenia CCPT na symulatorach komputerowych potrwają do 28 sierpnia. Do soboty żołnierze będą ćwiczyć obronę Korei Płd. przed inwazją Korei Płn., a w dniach 24-28 sierpnia – kontratak.

Pierwotnie ćwiczenia miały się rozpocząć w niedzielę, ale zostały przesunięte, ponieważ u jednego z południowokoreańskich oficerów wykryto zakażenie koronawirusem – podała agencja Yonhap, powołując się na niewymienionych z nazwiska urzędników.

Z powodu ograniczeń epidemicznych ćwiczenia będą mniejsze niż w 2019 roku. Ze względu na zagrożenie koronawirusem pominięte zostaną również ćwiczenia w nocy – przekazało jedno ze źródeł.

Komentatorzy zastanawiają się, jak na ćwiczenia zareaguje Korea Płn. Reżim w Pjongjangu zwykle stanowczo sprzeciwia się wspólnym manewrom USA i Korei Płd., które ocenia jako przygotowania do inwazji.

Reklama

We wtorek państwowe media Korei Płn. poinformowały, że następnego dnia rozpocznie się doroczne plenum Komitetu Centralnego rządzącej Partii Pracy Korei. Podczas ostatniego plenum w grudniu 2019 roku przywódca Korei Płn. Kim Dzong Un wygłosił prowokacyjne przemówienie, w którym zapowiedział rychłą prezentację nowej strategicznej broni.

Korea Płd. mierzy się w ostatnich dniach ze wzrostem liczby zakażeń koronawirusem i nowymi skupiskami infekcji, szczególnie na gęsto zaludnionym obszarze metropolitarnym Seulu.

Krajowe służby medyczne zgłosiły we wtorek 246 nowych zakażeń koronawirusem, w tym 235 infekcji lokalnych. Dobowy bilans po raz piąty z rzędu przekroczył 100. Łącznie w kraju wykryto 15 761 zakażeń, a 306 pacjentów zmarło – wynika z danych Koreańskich Centrów Kontroli Chorób (KCDC).

Polecamy: Zakażenie Covid-19: najpierw pojawia się gorączką, potem kaszel i bóle mięśni