Dyrektor CDC Rochelle Walensky mówiła o tym w trakcie przesłuchań w Senacie Stanów Zjednoczonych. Jako dramatyczny określiła 50-procentowy wzrost zakażeń w zestawieniu z tygodniem kończącym się 3 lipca. Dodała, że w ciągu ostatniego tygodnia odsetek ofiar śmiertelnych koronawirusa powiększył się o niemal 48 proc.

Zdaniem cytowanej przez telewizję CNBC Walensky w prawie dwóch trzecich amerykańskich hrabstw zaszczepiło się mniej niż 40 proc. mieszkańców, co "doprowadziło do pojawienia się i szybkiego rozprzestrzenienia wysoce zakaźnego wariantu Delta”.

Reklama

"Każda śmierć jest tragiczna, a jeszcze bardziej rozdziera serce, gdy wiemy, że większości tych zgonów można było zapobiec dzięki prostej, bezpiecznej, dostępnej szczepionce" – przekonywała w Senacie szefowa CDC.

Światowa Organizacja Zdrowia poinformowała, że od czasu odkrycia wariantu Delta w październiku 2020 roku rozprzestrzenił się on na ponad 100 krajów.

Stacja CNBC zwróciła uwagę, że wariant Delta jest jeszcze bardziej zaraźliwy niż wariant Alfa, który został po raz pierwszy zidentyfikowany w Wielkiej Brytanii. Tamtejsze służby medyczne szacowały, że Alfa może być od 43 do 90 proc. bardziej zakaźna niż oryginalny szczep SARS-CoV-2.

We wtorek podczas senackich przesłuchań wypowiadał się też główny doradca medyczny Białego Domu dr Anthony Fauci. W jego opinii wariant Delta jest tak groźny, ponieważ przenosi wirusa z człowieka na człowieka znacznie łatwiej i szybciej niż inne odmiany.

Ze statystyk Johns Hopkins University w Baltimore wynika, że w USA z powodu koronawirusa zachorowało 34,1 mln osób. Zarejestrowano ponad 609 tys. ofiar śmiertelnych Covid-19.