Dyrektor CDC Rochelle Walensky mówiła o tym w trakcie przesłuchań w Senacie Stanów Zjednoczonych. Jako dramatyczny określiła 50-procentowy wzrost zakażeń w zestawieniu z tygodniem kończącym się 3 lipca. Dodała, że w ciągu ostatniego tygodnia odsetek ofiar śmiertelnych koronawirusa powiększył się o niemal 48 proc.

Zdaniem cytowanej przez telewizję CNBC Walensky w prawie dwóch trzecich amerykańskich hrabstw zaszczepiło się mniej niż 40 proc. mieszkańców, co "doprowadziło do pojawienia się i szybkiego rozprzestrzenienia wysoce zakaźnego wariantu Delta”.

"Każda śmierć jest tragiczna, a jeszcze bardziej rozdziera serce, gdy wiemy, że większości tych zgonów można było zapobiec dzięki prostej, bezpiecznej, dostępnej szczepionce" – przekonywała w Senacie szefowa CDC.

Światowa Organizacja Zdrowia poinformowała, że od czasu odkrycia wariantu Delta w październiku 2020 roku rozprzestrzenił się on na ponad 100 krajów.

Reklama

Stacja CNBC zwróciła uwagę, że wariant Delta jest jeszcze bardziej zaraźliwy niż wariant Alfa, który został po raz pierwszy zidentyfikowany w Wielkiej Brytanii. Tamtejsze służby medyczne szacowały, że Alfa może być od 43 do 90 proc. bardziej zakaźna niż oryginalny szczep SARS-CoV-2.

We wtorek podczas senackich przesłuchań wypowiadał się też główny doradca medyczny Białego Domu dr Anthony Fauci. W jego opinii wariant Delta jest tak groźny, ponieważ przenosi wirusa z człowieka na człowieka znacznie łatwiej i szybciej niż inne odmiany.

Ze statystyk Johns Hopkins University w Baltimore wynika, że w USA z powodu koronawirusa zachorowało 34,1 mln osób. Zarejestrowano ponad 609 tys. ofiar śmiertelnych Covid-19.