"Dzięki AUUKUS, nasze narody zwiększą nasze wspólne możliwości, by sprostać zagrożeniom XXI w., tak jak zrobiliśmy to w wieku XX w. - razem" - oznajmił Biden w Białym Domu, podczas wspólnego, wirtualnego spotkania z premierem Australii Scottem Morrisonem i premierem Wielkiej Brytanii Borisem Johnsonem.

"Podejmujemy ten historyczny krok (...) bo wszyscy zdajemy sobie sprawę z konieczności zapewnienia pokoju w regionie Indo-Pacyfiku na długi czas" - dodał prezydent.

Premier Johnson stwierdził, że projekt budowy nowych okrętów podwodnych o napędzie atomowym będzie ogromnym wyzwaniem.

"To będzie jedno z najbardziej skomplikowanych i wymagających technicznie przedsięwzięć, trwających dekady i wymagających najbardziej zaawansowanej technologii" - powiedział premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson. "Dzięki temu Australia, Stany Zjednoczone i Zjednoczone Królestwo będą jeszcze bliżej, niż kiedykolwiek" - dodał. Podkreślił, że tylko kilka państw posiada atomowe okręty podwodne.

Morrison zapowiedział, że okręty będą budowane w Adelajdzie, po 18 miesięcznych konsultacjach między trzema państwami na temat bezpieczeństwa i procesu budowy. Premier podkreślił, że choć okręty będą napędzane reaktorami atomowymi, nie będą uzbrojone w broń jądrową.

Według Białego Domu, nowe porozumienie, zawarte 70 lat po traktacie ANZUS między USA Australią i Nową Zelandią, ma ułatwić wymianę informacji i współpracę technologiczną w kluczowych obszarach, takich jak cyberbezpieczeństwo, sztuczna inteligencja, technologie kwantowe i rakietowe oraz systemy podwodne.

Nowa inicjatywa jest powszechnie postrzegana jako krok mający wzmocnić sojuszników Ameryki w kontekście globalnej rywalizacji z Chinami. Jednak podczas rozmowy z dziennikarzami przedstawiciele Białego Domu podkreślali, że nowa inicjatywa "nie jest skierowana przeciwko żadnemu państwu".

"Tu chodzi o to, by zwiększyć zdolności do odstraszania w Indo-Pacyfiku, chodzi o bycie gwarantem porządku opartego na zasadach. Było ostatnio wiele pytań o to, czy Stany Zjednoczone wciąż mają wolę by pełnić taką rolę. Prezydent Biden mówi +wchodzimy w to+, jesteśmy w pełni zaangażowani" - powiedział wysoki przedstawiciel administracji.

Udział Australii w projekcie budowy okrętów z napędem atomowym następuje po tym, gdy rząd w Canberze miał według doniesień zrezygnować - m.in. z powodu opóźnień i sporów o koszty - z realizacji kontraktu z francuskim koncernem Naval Group na budowę 12 okrętów za 66 mld dolarów.

Biały Dom zapowiedział, że ponieważ Australia startuje "od zera", jeśli chodzi o okręty z napędem atomowym, współpraca w zbudowaniu odpowiedniej bazy i infrastruktury w tym celu może potrwać lata.

Chiny: porozumienie USA, Wielkiej Brytanii i Australii pokazuje „mentalność zimnej wojny”

Ambasada Chin w Waszyngtonie zareagowała na nowy pakt bezpieczeństwa ogłoszony w środę przez Stany Zjednoczone, Wielką Brytanię i Australię, mówiąc, że kraje te powinny „porzucić swoją zimnowojenną mentalność i ideologiczne uprzedzenia”.

Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Australia poinformowały w środę o zawarciu paktu w zakresie bezpieczeństwa dla Indo-Pacyfiku, który obejmie pomoc dla Australii w zbudowaniu okrętów podwodnych o napędzie atomowym, ponieważ chińskie wpływy w regionie rosną.

Poproszony o komentarz, rzecznik chińskiej ambasady Liu Pengyu powiedział, że kraje „nie powinny budować wykluczających się bloków, których celem jest szkodzenie interesom stron trzecich. W szczególności powinny otrząsnąć się z zimnowojennej mentalności i ideologicznych uprzedzeń”.