„Rosja musi być pociągnięta do odpowiedzialności za swoją inwazję na Ukrainę. Dziś podejmujemy decyzje w sprawie zamknięcia akwenów i portów kanadyjskich dla statków należących do rosyjskich podmiotów lub zarejestrowanych w Rosji. Nadal będziemy działać na rzecz wsparcia Ukrainy” - napisał Alghabra na Twitterze.

Rządowy komunikat sprecyzował, że chodzi o zakaz wpływania wszystkich statków, w tym statków rybackich, na „wewnętrzne wody” Kanady oraz także do portów. Zakaz ma wejść w życie w tym tygodniu po wydaniu odpowiedniego rozporządzenia przez rząd.

Reklama

„Wojna prezydenta Putina przeciw Ukrainie jest wojną przeciw wolności, demokracji i prawom Ukraińców. Działania te, które mają daleko idące konsekwencje humanitarne nie pozostaną bez kary. Kanadyjska straż przybrzeżna i jej pracownicy będą stosować prawo” - powiedziała cytowana w komunikacie minister rybołówstwa, oceanów i kanadyjskiej straży przybrzeżnej Joyce Murray.

W komunikacie dodano, że działania te stanowią część skoordynowanych wysiłków podjętych przez partnerów z G7 oraz „kraje o podobnych poglądach”.

W niedzielę Kanada zamknęła swoją przestrzeń powietrzną dla samolotów rosyjskich linii lotniczych. Decyzja dotyczy wszystkich rosyjskich samolotów, także czarterowych czy wykorzystywanych przez rosyjskich przewoźników. Kanada nałożyła na Rosję serię sankcji o charakterze gospodarczym i finansowym.

W poniedziałek rząd zakazał kanadyjskim instytucjom finansowym transakcji z rosyjskim bankiem centralnym. Dodatkowo zamrożone zostały aktywa rosyjskich funduszy rządowych. Ta decyzja jest konsekwencją przyjętego w sobotę przez Kanadę, Komisję Europejską, Francję, Niemcy, USA, Włochy i Wielką Brytanię stanowiska w sprawie dalszych sankcji wobec Rosji.

Również w poniedziałek rząd Kanady zakazał importu rosyjskiej ropy przez kanadyjskie podmioty. Od 2019 r. Kanada nie importuje ropy z Rosji, jedynie pewne ilości produktów naftowych.

W miniony piątek Kanada ogłosiła sankcje wobec prezydenta Rosji Władimira Putina, jego szefa gabinetu i ministra spraw zagranicznych oraz poparła wykluczenie Rosji z systemu rozliczeń międzynarodowych SWIFT. Wprowadziła też nowe sankcje dla Białorusi jako państwa, które ułatwiło inwazję. Była to trzecia już część kanadyjskich sankcji.

W czwartek w ubiegłym tygodniu. Kanada wprowadziła sankcje wobec 58 osób zaliczanych do rosyjskich elit i ich rodzin, w tym ministrów obrony, sprawiedliwości i finansów. Sankcje objęły też największe rosyjskie banki. Odwołane zostały wszystkie pozwolenia eksportowe do Rosji.

Pierwszą część sankcji Kanada ogłosiła tydzień temu, we wtorek, składają się na nie zakaz wszelkich finansowych relacji z samozwańczymi republikami Doniecka i Ługańska, sankcje wobec parlamentarzystów, dwóch państwowych banków i zakaz kupowania rosyjskich rządowych papierów wartościowych przez Kanadyjczyków.