Wysoka konkurencyjność rynku oraz rosnące oczekiwania klientów wymagają doskonałości operacyjnej na każdym etapie łańcucha dostaw. Wszystko musi działać idealnie, bez żadnych zakłóceń i pod pełną kontrolą. Zarówno w obszarze funkcjonowania sieci logistycznych, jak i cyfrowego zapisu wszystkich zdarzeń na trasie od producenta, importera czy eksportera pod drzwi klienta czy dostawy do sklepu. W obecnych czasach poprawa efektywności jest nie tylko modnym hasłem, ale coraz częściej staje się rynkową koniecznością i jednym z większych wyzwań branży.

Zmiany, w które warto inwestować

Koncentracja na potrzebach klientów, przejrzystość procesów i konieczność szybkiego reagowania na trudne do przewidzenia sytuacje stanowią filary dzisiejszego sukcesu w branży logistycznej. W praktyce oznacza to poszukiwanie optymalizacji kosztów i wprowadzenie innowacyjnych rozwiązań, które pozwolą sprostać konkurencyjnemu otoczeniu przy jednoczesnym utrzymaniu dochodowości biznesu.

„Dążąc do poprawy wydajności, jakości i jak najlepszego wykorzystania mocy produkcyjnych w Dachser nieustannie rozwijamy i inwestujemy w globalną sieć połączeń – drogowych, morskich i lotniczych. Ponadto stawiamy na cyfryzację, działania na rzecz klimatu oraz rozwój pracowników. Wszystko, aby jeszcze lepiej połączyć procesy i odpowiedzieć na wymagania rynku” – komentuje Rafał Owczarek, kierownik sprzedaży European Logistics Polska w DACHSER.

Tylko w tym roku operator logistyczny rozbudował jeden ze swoich krajowych terminali. Oddział Dachser w Brwinowie zyskał dodatkowe 2000 miejsc paletowych, w regałach wysokiego składowania oraz nowy terminal przeładunkowy. Kolejną inwestycją jest uruchomiony w lutym tego roku skład celny w rzeszowskim oddziale firmy czy utworzone pod koniec 2023 r. nowe regularne połączenie na trasie z Jasionki do Lwowa i Kijowa. Ważnym elementem rozwoju globalnej sieci Dachser jest powstawanie nowych oddziałów w Europie (np. w Danii i Finlandii) i tworzenie nowych spółek joint venture (m.in. w Holandii, Włoszech i Szwecji). Kluczem jest gęsta sieć transportowa, która pozwala realizować łącznie ponad 80 codziennych połączeń drobnicowych w eksporcie według stałego grafiku. Z kolei z góry ustalony harmonogram wyjazdów linii w danym kierunku ułatwia planowanie, zapewnia większą elastyczność i możliwość wejścia na nowe rynki.

Technologiczna precyzja

Uczenie maszynowe i sztuczna inteligencja odgrywają dziś główną rolę w ciągłym ulepszaniu oferowanych usług logistycznych. Jednak nie tylko jakość ma znaczenie, branża pilnie potrzebuje cyfrowej transformacji, aby sprostać obecnym wyzwaniom społecznym, takim jak e-mobilność czy niedobór kierowców i innych wykwalifikowanych pracowników.

W tym zakresie Dachser podjął współpracę z Instytutem Przepływu Materiałów i Logistyki Fraunhofera. Wspólne działania koncentrują się na projektach badawczo-rozwojowych z praktycznymi korzyściami dla sieci Dachser Obejmą one następujące obszary: technologie cyfrowe – jak nauka o danych i sztuczna inteligencja (AI) – systemy lokalizacji w czasie rzeczywistym (RTLS), 5G, internet rzeczy (IoT), pojazdy autonomiczne oraz dostosowane systemy magazynowe.

Jednym z efektów tej współpracy jest opracowana i wdrożona przez Dachser innowacja w logistyce ładunków zbiorowych – cyfrowy bliźniak. W terminalu @ILO całkowicie automatycznie i w czasie rzeczywistym tworzony jest kompletny cyfrowy obraz wszystkich przesyłek, zasobów i procesów zachodzących w terminalu tranzytowym.

„Cyfrowy bliźniak stanowi dla nas kolejne cenne narzędzie do zwiększania efektywności łańcucha dostaw. Głównym celem innowacji jest przyspieszenie procesów zachodzących w magazynie przeładunkowym, z korzyścią nie tylko dla operatora logistycznego i kierowców, ale również pracowników działów planowania i obsługi klienta. Obecnie system jest już dostępny w kilku pilotażowych oddziałach Dachser i z niecierpliwością czekamy na wdrożenie koncepcji w krajowych magazynach” – wyjaśnia Rafał Owczarek.

Efektywniej, czyli bardziej ekologicznie

Inwestycje w technologie czy nowoczesne systemy mogą znacząco obniżyć koszty operacyjne i zmniejszyć negatywny wpływ na środowisko. Kluczowe jest również maksymalne wykorzystanie istniejących możliwości logistycznych, w tym ładowności ciężarówek, świadome unikanie pustych przebiegów i korzystanie z transportu multimodalnego. Wspólnym mianownikiem logistyki i zrównoważonego rozwoju jest wydajność, dlatego nawet najmniejsza zmiana w kierunku jej zwiększenia ma bezpośredni wpływ na cały ekosystem.

Rafał Owczarek, Kierownik sprzedaży European Logistics Polska w DACHSER
Materiał powstał przy współpracy z firmą DACHSER
ikona lupy />
ranking TSL belka / Materiały prasowe