Jak poinformowała w czwartek GDDKiA "w przetargu na wykonanie Centralnego Projektu Wdrożeniowego w ramach Krajowego Systemu Zarządzania Ruchem wpłynęła jedna oferta opiewająca na kwotę ponad 372 mln zł brutto". "Kwota, jaką zamawiający jest w stanie przeznaczyć na realizację zamówienia, to nieco ponad 200 mln zł brutto" - podkreślono.

"W tej chwili komisja przetargowa bada rzetelność i jakość złożonej oferty. Po przeprowadzonej analizie poinformujemy o wyniku w najbliższym czasie" - powiedział PAP rzecznik GDDKiA Jak Krynicki.

Pytany o wysokość kwoty w złożonej ofercie, która blisko dwukrotnie przewyższa wartość przetargu, rzecznik GDDKiA stwierdził, że w takich sytuacjach możliwości jest kilka. "M.in. anulowanie przetargu i rozpisanie nowego ze zmienioną specyfikacją czy też pozyskanie dodatkowych środków pozwalających na podpisanie umowy z wykonawcom, którego oferta uznana za najkorzystniejszą" - wymienił.

GDDKiA przypomina, że obok przetargu na wykonanie Centralnego Projektu Wdrożeniowego, trwa przetarg na cztery Regionalne Projekty Wdrożeniowe Krajowego Systemu Zarządzania Ruchem. "Termin składania ofert upływa 4 kwietnia 2019 r. Postępowanie na RPW jest prowadzone przez Oddział GDDKiA w Katowicach" - podano w komunikacie.

Reklama

Centralny Projekt Wdrożeniowy jest kluczowy dla realizacji Projektu Krajowego Systemu Zarządzania Ruchem Drogowym na sieci TEN-T - etap 1. Wykonane zostanie oprogramowanie centralne wraz niezbędną infrastrukturą sprzętową, które będzie sterować całością systemu. Ponadto powstanie Krajowe Centrum Zarządzania Ruchem a część odcinków sieci bazowej TEN-T zostanie wyposażona w niezbędne urządzenia, takie jak: znaki o zmiennej treści, urządzenia do monitoringu ruchu i wykrywania zdarzeń, czujniki warunków pogodowych i stanu nawierzchni dróg.

KSZR jest tak zaprojektowany, by współpracował i wymieniał dane z innymi systemami, takimi jak chociażby KSPO (Krajowy System Poboru Opłat), czy KAS (Krajowa Administracja Skarbowa), a więc był szeroko użytkowany i wykorzystywany dla potrzeb sprawnego i bezpiecznego funkcjonowania administracji państwowej - podała GDDKiA.

Projekt uzyskał dofinansowanie w kwocie ponad 123 mln euro (85 proc. kosztów kwalifikowanych) w ramach instrumentu "Łącząc Europę".

GDDKiA przewiduje, że system, jako całość - czyli zarówno CPW (Centralny Projekt Wdrożeniowy) jak i RPW (Regionalne Projekty Wdrożeniowe) będzie funkcjonował w 2021 roku.