"Kolej to przyszłość. Jestem przekonany, że Polacy zachęceni ofertą chętnie będą wybierać kolej jako ekologiczny i atrakcyjny środek transportu" - powiedział w czasie konferencji w Warszawie wiceminister i dodał, że Unia Europejska od lat stawia na ten środek transportu.

Jak podkreślił wiceszef resortu funduszy, kolej w Polsce bardzo mocno się rozwija, od modernizowanych linii kolejowych po planowaną budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Obecny na konferencji wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel przypomniał, że obecnie w Polsce realizowany jest Krajowy Program Kolejowy o wartości 76 mld zł z dużym udziałem funduszy unijnych. Środki te są wydawane na modernizację kolejowej infrastruktury.

"Jestem pewien, że nie są to ostatnie inwestycje kolejowe, które będziemy wspólnie realizowali po to, aby polska kolej stała się europejską koleją" - dodał.

Reklama

Przejazd przez całą Europę specjalnego pociągu "Connecting Europe Express" jest jednym z najważniejszych wydarzeń promujących Europejski Rok Kolei. Pociąg rozpoczął swoją podróż 2 września w Lizbonie i w jej trakcie odwiedzi ponad 40 miast w 26 krajach, kończąc swoją podróż docierając do Paryża 7 października.

Pociąg "Łącząc Europę" wjechał do Polski przez granicę w Muszynie. Z Warszawy skład wyruszył w drogę do Gdańska. Tam 21 września 2021 r. będzie częścią ekspozycji międzynarodowych targów kolejowych TRAKO 2021. Pociąg odwiedzi także Białystok (21/22 września), Kraków (22/23 września) i Zebrzydowice (23 września).

Ze względu na różne szerokości torów w Europie pociąg "Connecting Europe Express" składa się w rzeczywistości z trzech pociągów: pociągu iberyjskiego, pociągu standardowego i pociągu bałtyckiego, które spotykają się na trasie.

Rok 2021 został ogłoszony przez Unię Europejską Rokiem Kolei, aby promować kolej, która jest najbezpieczniejszym i jednym z najbardziej ekologicznych środków transportu.