"W kwietniu z transportu lotniczego skorzystało 253 tys. pasażerów. W porównaniu do marca 2021 to wzrost o prawie 7 proc. W dalszym ciągu jednak widoczny jest wpływ pandemii – w ubiegłym miesiącu liczba pasażerów była o prawie 83 proc. niższa niż w analogicznym okresie 2019 roku" - przekazało w informacji prasowej Lotnisko Chopina.

Rzecznik portu powiedział PAP, że w kwietniu br. w porównaniu do kwietnia 2020 r. odnotowano 1849-proc. wzrost ruchu pasażerskiego.

Jak podało lotnisko, od początku roku z warszawskiego portu skorzystało w sumie 860 tys. pasażerów – o 72 proc. mniej niż w pierwszych czterech miesiącach 2020 roku i o 83 proc mniej w odniesieniu do tego samego okresu 2019 roku.

Reklama

W przewozach pasażerskich wzrósł udział przewoźników tradycyjnych. Od początku 2021 roku z ich oferty skorzystało prawie 89 proc. podróżujących (84 proc. w 2020). 11 proc. podróżnych Lotniska Chopina (16 proc. w 2020) wybrało przewoźników niskokosztowych.

Najpopularniejszym przewoźnikiem na warszawskim lotnisku jest PLL LOT, który realizuje ponad połowę operacji lotniczych z tego portu. Na drugim miejscu jest WizzAir (11 proc.) i Enter Air (8 proc.).

"Wyniki kwietnia napawają nas optymizmem – widać, że ruch pasażerski się odbudowuje, zwłaszcza w sektorze czarterowym. Na warszawskie lotnisko wracają kolejni przewoźnicy – w kwietniu połączenie do Antalyi uruchomił Corendon, w maju z lotami do Heraklionu i Salonik wraca Aegean" - powiedział cytowany w informacji prasowej Rudzki.

Dodał, że wkrótce warszawskie lotnisko spodziewa się kolejnych powrotów po pandemicznej przerwie – Air Baltic, Brussels Airlines, British Airways czy UIA. Dodatkowo Qatar Airways i Emirates zwiększają częstotliwość lotów do Warszawy.

"Wpływ na wzrost ruchu ma rosnąca liczba osób zaszczepionych – liczymy na to, że wspólny, europejski certyfikat covidowy wpłynie na dalsze znoszenie przeszkód w podróżowaniu" - wskazał Rudzki.

Lotnisko przekazało, że w 2021 roku wśród pasażerów warszawskiego portu wzrosło zainteresowanie kierunkami spoza strefy Schengen. Od stycznia do kwietnia te trasy wybrało 48,6 proc. osób - o ponad 5 punktów procentowych więcej, niż rok wcześniej.

Z kole w ruchu tradycyjnym, w kwietniu br. największą frekwencją cieszyły się loty do Frankfurtu, Mińska, Dubaju, Kijowa i Amsterdamu.

Jeśli chodzi o kierunki czarterowe, podróżni chętnie wybierali się z warszawskiego portu do Punta Cany i Puerto Platy na Dominikanie. W pierwszej piątce znalazły się także Marsa Alam, Cancun i Zanzibar. Wszystkie kierunki czarterowe cieszą się większą popularnością niż przed rokiem.

W przypadku transportu cargo, przez cztery pierwsze miesiące br. wzrósł on o 5 proc. - do ponad 28 tys. ton r/r.

Lotnisko Chopina w Warszawie to największy port lotniczy w Polsce. Zarządza nim Przedsiębiorstwo Państwowe "Porty Lotnicze". W 2020 roku port obsłużył 5,482 mln, co dało spadek o 70,9 proc. wobec 2019 r.