"CPK to jest część działu administracji +Polityka rozwojowa+. Jest w ministerstwie. Pan sekretarz Maciej Lasek obejmuje ten obszar swoimi kompetencjami, będąc równocześnie pełnomocnikiem pana premiera ds. CPK" - powiedziała na konferencji prasowej Pełczyńska-Nałęcz.

We wtorek resort funduszy poinformował, że Prezes Rady Ministrów Donald Tusk, na wniosek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz powołał Macieja Laska na stanowisko sekretarza stanu w MFiPR.

W rządzie premiera Mateusza Morawieckiego pełnomocnikiem rządu ds. CPK był Marcin Horała.

Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią, który ma zintegrować transport lotniczy, kolejowy i drogowy. W ramach tego projektu w odległości 37 km na zachód od Warszawy, na obszarze ok. 3.000 hektarów ma być wybudowany Port Lotniczy. W skład CPK mają wejść też inwestycje kolejowe: węzeł przy porcie lotniczym i połączenia na terenie kraju, które mają umożliwić przejazd między Warszawą a największymi polskimi miastami w czasie nie dłuższym niż 2,5 godz. CPK jest w 100 proc. własnością Skarbu Państwa.

Reklama

autor: Aneta Oksiuta, Adrian Reszczyński