Doradca finansowy CPK: główni oferenci

Wśród oferentów znajdują się takie firmy i konsorcja jak: Rothschild, EY z Santander Bank, PwC z BNP Paribas, Lazard z Pekao Investment Banking oraz DC Advisory. Wybrany doradca będzie odpowiadał m.in. za wsparcie w negocjacjach z instytucjami finansowymi oraz zabezpieczenie środków niezbędnych i zawarcie umowy finansowania dłużnego w wysokości niezbędnej do realizacji budowy portu lotniczego CPK.

"Bierzemy pod uwagę wszystkie realnie możliwe instrumenty dłużne – kredyty, obligacje, a także potencjalne wsparcie, np. gwarancje agencji kredytów eksportowych" – powiedział, cytowany w komunikacie, członek zarządu CPK ds. finansowych Marcin Michalski.

Co powstanie w ramach Programu CPK?

W ramach Programu CPK ma powstać m.in. centralne lotnisko, zlokalizowane pomiędzy Warszawą i Łodzią, oraz system Kolei Dużych Prędkości. Nowy port lotniczy ma być przystosowany początkowo do obsługi 34 mln pasażerów rocznie i zaprojektowany w taki sposób, by w perspektywie długoterminowej mógł być elastycznie rozbudowywany, zgodnie z potrzebami i prognozami rozwoju rynku.

Zgodnie z przyjętym harmonogramem budowa Lotniska CPK na terenie gmin Baranów, Wiskitki i Teresin ma rozpocząć się w 2026 r. W 2031 r. port lotniczy ma uzyskać niezbędne certyfikacje, a w 2032 r. ma zostać oddany do użytku wraz z pierwszym odcinkiem KDP w Polsce: Warszawa – CPK – Łódź. Szacowany koszt inwestycji do 2032 r. wynosi 131,7 mld zł. (PAP)