Serwis Bloomberg sporządził listę gwiazd technologicznego biznesu, których majątek liczony jest w miliardach dolarów. Oto sławna dziesiątka.

1. Bill Gates z majątkiem szacowanym na 60,3 mld dol.

Ten twórca sukcesu Microsoftu należy do najbardziej znanych przedsiębiorców okresu rewolucji informatycznej.

Jednak dzisiaj Gatesa bardziej niż prowadzenie interesów pochłania działalność charytatywna. Poprzez założoną w 2000 roku wraz z żoną fundację, Gates zaangażował się w szereg przedsięwzięć filantropijnych, przeznaczając duże sumy pieniędzy na potrzeby organizacji dobroczynnych i programów badań naukowych. Magazyn Forbes obliczył, że w latach 2000-2004 Gates przekazał na cele charytatywne ponad 29 miliardów dolarów.

2. Larry Ellison z majątkiem szacowanym na 34,5 mld dol.

Ellison, twórca firmy produkującej oprogramowanie do obsługi baz danych Oracle Corporation, jest jednym z najlepiej opłacanych prezesów w USA.

Prywatnie Ellison to zapalony żeglarz, który poświęcił dekadę i ponad 100 mln dolarów, żeby zdobyć puchar America's Cup. Ostatecznie udało mu się to w lutym 2010 roku, dzięki pokonaniu szwajcarskiego rywala (i zarazem miliardera) Ernesto Bertarelli.

3. Jeff Bezos z majątkiem szacowanym na 20 mld dol.

Bezos zrezygnował z dobrze zapowiadającej się kariery finansisty i w latach 90., gdy rozpoczął się internetowy „boom”, założył własną firmę, którą nazwał… Amazon.com.

Oprócz prowadzenia największego sklepu internetowego na świecie i firmy pracującej nad załogowymi lotami kosmicznymi, Bezos finansuje badania dna morskiego, dzięki którym udało się odnaleźć osiadłe na głębokości 14 000 stóp silniki z misji Apollo 11.

4. Larry Page z majątkiem szacowanym na 17,3 mld dol.

Syn profesora Stanowego Uniwersytetu w Michigan Carla Page'a.

Wraz z kolegą ze studiów stworzył – opartą na algorytmie PageRank (którego nazwa pochodzi od jego nazwiska) – wyszukiwarkę Google, która zrewolucjonizowała ten segment rynku usług internetowych.

5. Sergey Brin z majątkiem szacowanym na 17,2 mld dol.

Podobnie jak Page, jest synem uniwersyteckiego wykładowcy. W wieku sześciu lat wyemigrował razem z rodziną z Rosji do Stanów Zjednoczonych.

W Google’u pełni obecnie funkcję prezesa do spraw technologii.

6. Azim Premji z majątkiem szacowanym na 15,2 mld dol.

Premji jest współzałożycielem koncernu Wipro, trzeciej pod względem wielkości indyjskiej firmy informatycznej.

Przez dziesięciolecia Wipro inwestowała w różne branże - od kosmetyków poprzez artykuły spożywcze po sprzęt oświetleniowy.

Dopiero na początku lat 80., po wycofaniu się IBM-u z indyjskiego rynku, koncern Wipro zainteresował się rynkiem IT, rozpoczynając produkcję sprzętu i oprogramowania. Dzięki temu Wipro przekształcił się w firmę o globalnym zasięgu.

7. Paul Allen z majątkiem szacowanym na 14,6 mld dol.

Allen jest drugim i mniej znanym współzałożycielem Microsoftu.

Chcąc wyjść z cienia Billa Gatesa, Allen stworzył nowoczesny instytut naukowy, przeprowadzający najbardziej skomplikowane medyczne eksperymenty. Postawił też na podbój kosmosu, a ostatnio przyłączył się do charytatywnej inicjatywy Giving Pledge.

8. Mark Zuckerberg z majątkiem szacowanym na 14,4 mld dol.

Chyba nikomu nie trzeba przedstawiać „Pana Facebooka”.

W ostatnim czasie Zuckerberg był bardzo zajęty – Facebook wszedł na giełdę, a jego IPO wywołało wiele emocji na światowych rynkach. A ponieważ akcje firmy wciąż spadają, nie wiadomo, czy Zuckerberg nie zniknie wkrótce z zestawienia.

9. Steve Ballmer z majątkiem szacowanym na 14,1 mld dol.

W Microsofcie został zatrudniony w 1980 roku jako 24 pracownik tej firmy.

Ballmer zajmował się budową struktury finansowej firmy, później pracował między innymi w dziale sprzedaży oraz dziale systemów operacyjnych, aż wreszcie zastąpił Gatesa na stanowisku CEO.

10. Michael Dell z majątkiem szacowanym na 13,3 mld dol.

Listę zamyka założyciel firmy Dell.

W branży Michael Dell jest uważany za geniusza biznesu. Mówi się, że jeśli nie można już sprzedać kolejnym firmom jeszcze jednego komputera PC, to należy tam wysłać Michaela Della – on sprzeda ich 100.

Indeks Bloomberga jest na bieżąco aktualizowany.