Obiekt ma powstać na południu miasta, a jego finansowanie w znacznej części ma się opierać o kredyt – przekazują informatorzy Bloomberga, którzy chcą zachować anonimowość.

Inwestycje mają być prowadzone w ciągu najbliższych 12 lat w ramach Dubai World Central, łącznie z przyległym lotniskiem międzynarodowym Al Maktoum.

Plan inwestycji zawarto w dokumentach, w których zaprasza się banki do składania ofert na wart 3 mld dol. kredyt w ramach pierwszej części projektu. Bank HSBC Holdings jest doradcą finansowym ws. kredytu.

Dubaj rozwija międzynarodowe lotnisko Al Maktoum w samym sercu Dubai World Central – rozciągniętego na powierzchni 140 km2 kompleksu, w którego skład ma wejść 6 stref – m.in. logistyczna, biurowa, mieszkalna i golfowa. Koszty budowy całego kompleksu Dubai World Central przekraczają 32 mld dol.

Po zakończeniu inwestycji lotnisko Al Maktoum stanie się największym portem lotniczym świata, z możliwością obsługi 220 mln pasażerów oraz 16 mln ton cargo rocznie. Obiekt jest zlokalizowany w pobliżu World Expo 2020 na południu miasta. Od 2025 roku swoją bazę będą tu miały linie lotnicze Emirates.

Rzecznik prasowy wydziału finansów Dubaju odmówił komentarza ws. planów rozbudowy.

Dubaj ma dziś dwa lotniska - Dubai International na północy oraz Al Maktoum na południu. Obiekty te w 2015 roku były w stanie obsłużyć 78 mln pasażerów. Lotnisko Dubai International już dziś jest jednym z najbardziej zatłoczonych lotnisk świata.