W poniedziałek wieczorem obie izby brytyjskiego parlamentu przyjęły ustawę upoważniającą premier Theresę May do rozpoczęcia negocjacji ws. wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Szefowa rządu planuje uruchomić proces Brexitu przed końcem marca.

Wcześniej Izba Gmin odrzuciła zgłoszone przez Izbę Lordów poprawki, które gwarantowały prawa obywateli UE mieszkających w Wielkiej Brytanii po wyjściu z Unii i dawały posłom prawo weta wobec warunków tzw. Brexitu.

Premier Szydło pytana we wtorek, w kontekście decyzji parlamentu brytyjskiego, czy "Polska traci sojusznika w Wielkiej Brytanii" odpowiedziała, że Wielka Brytania "jest dla Polski ważnym partnerem gospodarczym, jest ważnym partnerem również w zakresie bezpieczeństwa i obrony".

"Pani premier Theresa May na ostatnim szczycie w Brukseli powiedziała: +Wielka Brytania opuszcza Unię Europejską, ale nie opuszcza Europy+ - myślę, że to jest najlepsze podsumowanie tego typu dywagacji" - podkreśliła szefowa rządu.

Szydło podkreśliła, że polski rząd będzie współpracować z Wielką Brytania, tak jak współpracuje w tej chwili.

"Być może te zasady (współpracy - PAP) będą nieco inne, dlatego że ta współpraca przede wszystkim będzie współpracą bilateralną, ale taka decyzja, która została podjęta przez obywateli Wielkiej Brytanii przede wszystkim stawia pytanie o to, w jaki sposób ułożyć sobie te relacje pomiędzy UE a Wielką Brytanią po tym, kiedy Wielka Brytania już opuści Unię Europejską" - mówiła premier.

"Dla Polski Wielka Brytania jest i będzie ważnym partnerem" - podkreśliła. (PAP)

mro/ mok/