Mitsubishi UFJ Financial Group Inc. oraz Mizuho Financial Group Inc. wzmacniają swoje oddziały w Państwie Tulipanów, w którym posiadają licencję na świadczenie usług bankowych w UE. Nadal poszukują odpowiedniej lokalizacji do prowadzenia działalności na rynku papierów wartościowych, które może być utrudnione w wyniku Brexitu. Chodzi głównie o usługi oferowane klientom z krajów UE takie jak handel gwarancjami emisji papierów wartościowych oraz instrumentami pochodnymi.

Japońskie banki i domy maklerskie podobnie jak ich globalni odpowiednicy zatrudniają w Londynie tysiące osób. Z uwagą obserwują więc rozwój negocjacji Wielkiej Brytanii i UE ws. Brexitu i sondują, jak potencjalnie wynegocjowane warunki wyjścia wpłyną na funkcjonowanie ich oddziałów zlokalizowanych na Wyspach. Dlaczego Amsterdam jest atrakcyjnym miejscem do przeniesienia finansowych operacji? Jego przewaga konkurencyjna nad innymi dużymi miastami UE opiera się głównie na relatywnie niskich kosztach wynajmu powierzchni biurowej, umiarkowanie niskich podatkach oraz biegłości mieszkańców w posługiwaniu się językiem angielskim.

Największy japoński bank MUFG rozpoczął budowę swoich biur w Amsterdamie jeszcze przed tym, jak Brexit okazał się faktem. Azjaci planowali uczynić to miasto swoim hubem dla operacji na kontynencie. Poza trzema oddziałami w Holandii bank zamierza otworzyć jeszcze kolejnych 8 w takich krajach jak Niemcy, Hiszpania i Portugalia.

Z kolei bank Mizuho zmienił nazwę swojego oddziału w Holandii na Mizuho Bank Europe, co ma odzwierciedlać jego nową rolę podmiotu nadzorującego inne placówki w regionie. Drugi największy pod względem wartości aktywów japoński pożyczkodawca zastanawia się też nad wyborem nowej lokalizacji dla swojego oddziału maklerskiego w przypadku tzw. twardego Brexitu. W grę wchodzi Dublin i właśnie Amsterdam.

MUFG, Mizuho i Sumitomo Mitsui Financial Group Inc. zatrudniają w Europie około 6,8 tys. osób. Około 4,5 tys. z nich pracuje w stolicy Wielkiej Brytanii.

>>> Polecamy: Islandia powraca do finansowego świata. Uzdrowiona gospodarka