W przeddzień otwarcia Światowej Wystawy Górniczej Mining Expo 2008 w Sosnowcu, katowicka giełdowa spółka, specjalizująca się w maszynach i usługach górniczych, przedstawiła swoje eksportowe zamierzenia. Chiński rynek, firma uważa za strategiczny.

Powołana we współpracy z chińskim partnerem spółka Shandong Tagao rocznie będzie wytwarzać 1,2 tys. sekcji obudów. Po zwiększeniu nakładów inwestycyjnych firma dostarczać będzie obudowy nie tylko dla kopalń chińskich, ale i rosyjskich. Wartość rocznej sprzedaży wyniesie ok. 120 mln euro.

Na chińskim rynku Kopex rywalizuje w przetargach z największymi światowymi konkurentami - koncernami Joy Machinery i Bucyrus-DBT. W ubiegłym roku chińskie górnictwo otrzymało już obudowy ścianowe firmy Tagor z grupy ZZM-Kopex. Wartość kontraktu to ponad 107 mln USD. Właśnie według standardów Tagoru robione będą obudowy w Shandongu.

W tym roku Kopex, wraz ze swoim krajowym konkurentem, Famurem, zawarł także wart ponad 85 mln USD kontrakt na dostawę urządzeń wchodzących w skład systemu poprawiającego warunki pracy i bezpieczeństwa w chińskich kopalniach. Kontrakt będzie wspierany rządowym kredytem na podstawie umowy między rządem Polski i Chin o współpracy finansowej.

Reklama

Polskie firmy dostarczą do Chin zmechanizowane obudowy ścianowe Tagoru i Fazosu. Sprzęt umożliwi modernizację oraz poprawę bezpieczeństwa w kopalniach należących do zrzeszenia Shenhua Ningmei w Yinchuan. Dostawy planowane są na przełomie 2008/2009. Kopex i Famur otrzymają po 42,5 mln USD.

Przedstawiciele Kopeksu liczą, że udoskonalone polskie maszyny, prezentowane na sosnowickich targach, zwiększą możliwość wejścia firmy w nowe segmenty największych górniczych rynków świata, zwłaszcza Chin i Australii. Inwestorzy oczekują tam na maszyny bardzo dużych mocy.

Kopex chce umocnić się na rynku australijskim, gdzie dostarczy zmechanizowany kompleks ścianowy do nowej kopalni węgla kamiennego Carborough Downs w prowincji Queensland. To największy kontrakt spółki w ostatnich kilku latach i pierwszy o takiej skali kontrakt polskiej firmy na rynku australijskim. Umowa opiewa na 131,3 mln dolarów australijskich (blisko 267 mln zł). Kontrakt będzie realizowany do lipca 2009 r.

Inne ważne dla firmy rynki to: Rosja, Indonezja, RPA i Indie. Kopex zamierza uczestniczyć w wielkim programie rozwoju górnictwa Indii, który zakłada wzrost wydobycia węgla w ciągu 5 lat z obecnych 330 mln ton do ok. 600 mln ton rocznie. Plany przewidują też zwiększenie współpracy w kilku innych regionach świata, głównie w Argentynie, Meksyku, Wietnamie i RPA.

Do Meksyku spółka chciałaby dostarczać głównie obudowy ścianowe. Być może podejmie próbę wejścia na rynek USA. Perspektywy współpracy rysują się także w Chile, Wenezueli i Brazylii, gdzie powstały plany rozwoju górnictwa węglowego. Kopex ma również możliwości udziału w budowie podziemnych obiektów tarczy antyrakietowej w Polsce, gdzie konieczne będzie wydrążenie komór dla silosów rakietowych.

"Jak mało kto na świecie znamy się na budowie wyrobisk górniczych, które zapewniają ruch i bezpieczeństwo kopalń, ale nie wiemy jakie są wymagania stawiane dla sprzętu wojskowego. Jeśli przetarg na budowę podziemnych obiektów tarczy zostanie ogłoszony, weźmiemy w nim udział i jak sądzę, nie będziemy bez szans" - ocenił prezes Kopeksu Marian Kostempski.