Nasze główne indeksy zaczęły dzień od niewielkich spadków, ale odpoczynek po wczorajszym mocnym wzroście nie trwał zbyt długo i znów ruszyły w górę. Mimo niezbyt sprzyjających początkowo okoliczności „zewnętrznych", byki postanowiły pójść za ciosem. Szczególnie chodziło o byki operujące na rynku największych spółek. Handel był bardzo ożywiony i już około południa obroty osiągnęły miliard złotych, czyli tyle, co w ciągu całej sesji w poniedziałek, czy wtorek. Połowa z tego przypadała na KGHM, Pekao, PKO i Telekomunikację Polską, ale koncentracja obrotów na akcjach 2-3 spółek nie była, przynajmniej do południa, aż tak bardzo wysoka, jak w trakcie wielu poprzednich sesji.



Rosnące zainteresowanie inwestorów szerszym gronem firm robiło zdecydowanie dobre wrażenie. Nie było też zbyt wielkiego zróżnicowania papierów spółek wchodzących w skład WIG20 pod względem skali zwyżek. Największe zyskiwały w okolicach południa po około 3 proc. Wyjątkiem były papiery BRE, które poszybowały w górę aż o ponad 9 proc.

Reklama

Finisz przyniósł zdecydowany wzrost cen akcji. Ostatecznie indeks największych spółek zyskał 4,09 proc., WIG wzrósł o 3,5 proc., mWIG40 zwiększył swoją wartość o 3,17 proc., a sWIG80 o 1,09 proc. Obroty wyniosły 2,12 mld zł i należały do najwyższych w obecnej fali wzrostów, trwającej od połowy lutego.



Za granicą bardziej spokojnie



Na giełdzie za oceanem wczoraj mieliśmy do czynienia z kontynuacją wzrostów. S&P500 zwiększył swoją wartość o kolejny 1 proc. i, co ważniejsze, powrócił powyżejpoziomu 1000 punktów. Odrabianie niedawnego spadku zajęło mu cztery dni i znalazł się mniej więcej w tym punkcie, z którego zniżka się zaczęła. Najbardziej prawdopodobnym scenariuszem na najbliższe dni jest kontynuacja ruchu w okolicach obecnego poziomu. Jednak przyszły tydzień przyniesie sporo istotnych informacji dotyczących amerykańskiej gospodarki, więc można się też spodziewać bardziej istotnych zmian. Ich kierunku niesposób jednak przewidzieć.



Na giełdach azjatyckich nadmiaru optymizmu nie było dziś widać. Nikkei zniżkowało 1,4 proc., spadały też indeksy w Hong Kongu i na Tajwanie, ale tam skala zniżek była mniejsza. Na giełdzie w Szanghaju wzrost sięgający 2 proc., ale znów po dość nerwowym przebiegu sesji. Odrabianie strat po niedawnych spadkach idzie jednak dość opornie.



Główne europejskie giełdy zaczęły ostatnią sesję w tym tygodniu od spadków o około 0,4 proc. Powodem kiepskiego otwarcia były zniżkujące kontrakty na amerykańskie indeksy i spadek indeksu w Japonii. Stopniowo jednak nastroje się poprawiały i jeszcze przed południem wskaźniki wyszły na plus. Euforii jednak nie było, ale próby osiągnięcia 1 proc. zwyżek były „uparcie" podejmowane aż do skutku. Pomogły w tym wyższe niż się spodziewano odczyty wskaźników koniunktury w przemyśle i usługach w strefie euro, wskazujące na stopniową poprawę. Końcówka sesji była już bardzo optymistyczna. Tuż po godzinie 16.00 paryski CAC40 zyskiwał ponad 3 proc., DAX rósł o prawie 2 proc., a FTSE o ponad 1,2 proc.



Spośród giełd naszego regionu, poza Warszawą, która była zdecydowanym liderem, około 2,5 proc. wzrosty notowano w Bukareszcie i 1,2 proc. w Sofii. W Pradze indeks wahał się w okolicach zera, w Moskwie zwyżka nie przekraczała do południa 1 proc., później zwiększyła się do ponad 3 proc.

Rynek dość rozgrzany

Euforyczny koniec tygodnia z jednej strony cieszy posiadaczy akcji, z drugiej zaśmoże stanowić pewne ostrzeżenie dla tych, którzy w akcje dopiero chcą zainwestować. Ryzyko wchodzenia na tak rozgrzany rynek staje się coraz większe. Nadchodzące dni przyniosą sporo nowych, ważnych danych, które mogą spowodować znaczne zmiany. Ich kierunek trudno dziś przewidzieć. Bardzo wysokie obroty, jakie obserwowaliśmy w trakcie dzisiejszej sesji wskazują, że chętnych do kupna akcji nie brakuje. Ale trzeba też pamiętać, że do realizacji każdej transakcji potrzeba dwóch stron. Z tego wniosek, że równie wielu było chętnych do pozbycia się akcji.