Jak podaje BBC, powołując się na badania Mastercard, drużyny piłkarskie występujące w Lidze Mistrzów w 2009 roku zarobiły przeciętnie 72 miliony dolarów, czyli ok. 50 milionów euro. Jest to zdecydowanie więcej, niż przewidywano u progu rozpoczynającego się roku. Ponadto, według zgromadzonych danych, rozgrywki w ramach Champions League dostarczyły całej europejskiej gospodarce dodatkowego impulsu wartego ok. 6 miliardów euro.

Źródłem tak wysokich zysków były przede wszystkim wpływy z wygranych spotkań oraz samego awansu do Champions League - stanowiły one ok. 14 milionów euro. Następne 12 milionów euro zostało zagwarantowane dzięki umowom dotyczącym praw do transmisji i relacjonowania meczy podpisane z krajowymi telewizjami. Kolejne 8 milionów euro pochodziło od prywatnych sponsorów poszczególnych klubów i wpływów ze sprzedaży biletów, czy też gadżetów związanych z daną drużyną piłkarską np. koszulek, czy szalików. Natomiast 6 milionów euro dały transfery piłkarzy, bądź wzrost ich wartości rynkowej.

Jak powiedział BBC Simon Chadwick, profesor uniwersytetu Coventry zajmujący się strategią biznesową w sporcie, w sytuacji globalnego spowolnienia gospodarczego inwestorzy decydowali się na lokowanie posiadanych środków tylko w transakcje pewne i opłacalne. Jedną z nich niewątpliwie była i jest piłka nożna, ciesząca się niegasnącym zainteresowaniem nie tylko w Europie, ale i na całym świecie. Z uwagi na to, że kibiców futbolu nie brakuje, sponsorowanie drużyny piłkarskiej, czy transmisja rozgrywek Champions League wydawała się wielu opłacalną inwestycją, co przełożyło się na wyższe niż prognozowano na początku 2009 roku dochody poszczególnych klubów. Ważny jest również fakt, iż zwiększa się liczba osób oglądających transmitowane spotkania piłkarskie, nie tylko za pośrednictwem kanałów telewizyjnych, lecz także odpłatnie za pomocą Internetu.

Najwięcej w kończącym się roku zarobiły Girondins Bordeaux, Chelsea Londyn oraz ACF Fiorentina, każda z nich powyżej 11 milionów euro. Na kolejnych miejscach z dochodami w przedziale od 10 do 11 milionów znalazł się Arsenal Londyn, Manchester United, Real Madryt, FC Barcelona, FC Porto, Bayern Monachium, Olympique Lyon oraz FC Sevilla.

Reklama
ikona lupy />
Zarobki klubów piłkarskich w Lidze Mistrzów w 2009 r. / Forsal.pl
ikona lupy />
Struktura dochodów klubów piłkarskich w Lidze Mistrzów / Forsal.pl