Według sondażu 60 proc. obywateli RFN chce zachować euro. Nieco ponad jedna trzecia respondentów (36 proc.) opowiedziała się za powrotem do marki niemieckiej. Nostalgia za starą walutą jest najsilniejsza wśród osób o niskim wykształceniu; 49 proc. w tej grupie chce przywrócenia marki.

Z kolei w grupie respondentów z wyższym wykształceniem 80 proc. zadeklarowało przywiązanie do wspólnej waluty europejskiej. Jak wynika z sondażu ośrodka Infratest, większość Niemców - 76 proc. - jest zadowolona ze swego życia prywatnego i zawodowego w mijającym 2010 roku.

Niemieccy komentatorzy z niepokojem obserwują spory o sposoby walki z kryzysem w strefie euro. We wtorek ministrowie finansów państw UE formalnie potwierdzili decyzję o udzieleniu wsparcia wysokości 85 mld euro pogrążonej w kryzysie budżetowym Irlandi. To drugi po Grecji kraj strefy euro, który zwrócił się o pomoc z powołanego wiosną Europejskiego Funduszu Stabilizacji Finansowej o wartości 750 mld euro.

Spekuluje się, że następne w kolejności mogą być Portugalia i Hiszpania, dlatego pojawiają się głosy, że konieczne będzie zwiększenie kwoty na fundusz stabilizacji. Niemiecka kanclerz Angela Merkel oceniła w tym tygodniu, że nie widzi obecnie potrzeby zwiększania funduszu. Odrzuciła również propozycję premiera Luksemburga Jean-Claude'a Junckera w sprawie emitowania wspólnych euroobligacji przez państwa strefy wspólnej waluty.