Spółka jest jedną z dwóch największych grup mediowych w Polsce o przychodach przekraczających 2,4 mld zł. Wyceniana jest dziś na giełdzie na ponad 5,3 mld zł. – Możliwa jest sprzedaż po cenie 15 – 20 proc. wyższej – ocenia jeden z analityków. To, co czym od dawna szeptano w biznesowych kuluarach, stało się faktem – założona przez Mariusza Waltera i Jana Wejcherta telewizja TVN może pójść pod młotek.

Wprawdzie udziałowcy formalnie poinformowali wczoraj, że razem z doradcami JP Morgan i Nomurą „analizują różne strategiczne opcje związane z należącym do niej pakietem kontrolnym TVN, ale analitycy są zgodni – sprzedaż jest raczej pewna. Pytanie komu, kiedy i za ile. Polski rynek czeka teraz gruntowne przemeblowanie, bo do TVN mogą wejść globalni giganci tej branży. Według wczorajszego „Pulsu Biznesu” teasery, czyli kilkunastostronicowe dokumenty z opisem spółki, jej perspektyw i zaproszeniem do zakupu, dostali przynajmniej czterej zagraniczni inwestorzy branżowi, wśród których jest FOX należący do Ruperta Murdocha, Time Warner oraz Bertelsmann.

>>> Cyfrowa przyszłość dziennikarstwa: tekst, dźwięk i obraz w jednym

Jednak według informacji „DGP” proces może być już dużo bardziej zaawansowany. – Rozmowy toczą się w Szwajcarii tak naprawdę z dwoma podmiotami: Time Warnerem i News Corp. Ruperta Murdocha – mówi nasz informator. Inni nasi rozmówcy uważają, że do walki o TVN mogą włączyć się również inwestorzy finansowi, na czele z dużymi funduszami, takimi jak Blackstone czy Apax.

Reklama

– Taka transakcja ma największy sens dla Time Warnera – mówi Łukasz Wachełko, analityk Deutsche Banku. Nadawca kupił niedawno udziały w obecnym CME, który kiedyś miał udziały TVN, a działa w Czechach, na Słowacji, w Rumunii, Bułgarii, Chorwacji i Słowenii. – Poprawiłby swoją ekspozycję w regionie – dodaje analityk. – Rupert Murdoch już był w Polsce, ale ostatecznie wycofał się z TV Puls. Poza tym opuścił region, wychodząc z Bułgarii, i ma wiele innych problemów – przypomina.

Oficjalnie swoje udziały na sprzedaż wystawia ITI Holdings. To spółka kontrolowana przez rodzinę Wejchertów, Mariusza Waltera i Bruno Valgiansacomo. Razem mają oni 56 proc. akcji TVN. Informacja, że właściciele szukają kupca, była o tyle zaskakująca, że jeszcze miesiąc temu Markus Tellenbach, prezes Grupy TVN, który kiedyś pracował dla News Corp. Ruperta Murdocha, zaprzeczał plotkom o sprzedaży. – To spekulacja. Sprzedaż platformy n w tym momencie nie byłaby najmądrzejszym pomysłem. To samo dotyczy Onetu – powiedział. Łukasz Wejchert, wiceprezes grupy i formalnie przedstawiciel rodziny Wejchertów w akcjonariacie ITI, przyznał niedawno w rozmowie z „DGP”, że w przeszłości niejednokrotnie zainteresowanie aktywami ITI wyrażały podmioty zagraniczne. Wśród nich takie jak choćby Time Warner.

>>> Czytaj też: TVN: Goldman Sachs obniżył rekomendację do "neutralnie"

Ale na pytanie o to, czy grupa jest na sprzedaż, nie odpowiedział. Zdaniem Przemysława Sawali- Uryasza, analityka UniCredit CAIB, w grę wchodzą dwa scenariusze. Albo jest to sondowanie rynku pod wykup części udziałowców (np. rodziny Wejchertów). – Albo po prostu sprzedaż biznesu w całości inwestorowi branżowemu. Pytanie, w jakiej formie. Moim zdaniem więcej można by osiągnąć, sprzedając poszczególne aktywna osobno – dodaje Przemysław Sawala-Uryasz.

ikona lupy />
Co ma Grupa TVN / Forsal.pl