Jak wynika z danych zamieszczonych ma stronie internetowej sejm.gov.pl, 426 z 460 posłów w polskim Sejmie może pochwalić się wykształceniem wyższym. Część z nich ukończyła studia podyplomowe. 34 osoby mają wykształcenie średnie zawodowe lub ogólne.

W grupie osób z dyplomem uczelni wyższej, 36 posłów posiada stopień doktora, 10 posłów – profesora habilitowanego, 2 – doktora habilitowanego, a 3 jest w trakcie studiów doktoranckich – podaje Sedlek&Sedlek w swoim raporcie „Wykształcenie polityków”.

>>> Czytaj też: Ile zarabia poseł? Zarobki parlamentarzystów w Polsce i na świecie

Prezydent Bronisław Komorowski i premier Donald Tusk ukończyli studia na Wydziale Historycznym. Marszałek Sejmu, Ewa Kopacz, jest absolwentką Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Lublinie i posiada uprawnienia drugiego stopnia w zakresie medycyny rodzinnej oraz pierwszego stopnia w pediatrii. Z kolei Wicemarszałek Sejmu, Cezary Grabarczyk, ma dyplom Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego.

Reklama

Jak pisze Sedlak&Sedlak, wykonywany zawód polityków zazwyczaj pokrywa się z wyuczoną profesją. W polskim Sejmie największą grupę zawodową stanowią nauczyciele i wykładowcy akademiccy – jest ich 82 na 460. Druga najpopularniejsza profesja to zawód ekonomisty (47 posłów), a trzecia – prawnika (40 osób). Wśród posłów nie brakuje też politologów (29), przedsiębiorców (25) i historyków (23).

W Sejmie zasiada też m.in. 19 lekarzy, 16 osób z wykształceniem rolniczym, 12 inżynierów budownictwa, 10 inżynierów mechaników i 10 dziennikarzy. Po 3 osoby wykonują zawód elektronika i chemika. Wśród najbardziej nietypowych zawodów wykonywanych przez posłów znalazły się: koszykarz, optyk, fizjoterapeuta, inżynier technologii drewna, ratownik górski, weterynarz czy archeolog.

>>> Czytaj też: Praca w administracji: konkurs na urzędnika tylko dla znajomych z polecenia