Osoby, leczące się w krajach Unii Europejskiej, będą mogły otrzymać zwrot kosztów według stawek obowiązujących za takie same świadczenia udzielane w Polsce. Przewidują to przyjęte przez rząd założenia nowelizacji ustawy o świadczeniach zdrowotnych, finansowanych ze środków publicznych.

25 października mają wejść w życie unijne przepisy o transgranicznej opiece medycznej. Zgodnie z nimi, będziemy mogli leczyć się w krajach Unii Europejskiej, ale z pewnymi ograniczeniami. Warunkiem finansowania niektórych świadczeń będzie wcześniejsza zgoda Narodowego Funduszu Zdrowia.

>>> Czytaj też: Ubezpieczenie kosztów leczenia za granicą jako dodatek do kart kredytowych może być bezużyteczne

Przyjęte przez rząd założenia przewidują też, że wysokość zwrotu za nabycie w innym państwie leków lub wyrobów medycznych ma odpowiadać kwocie refundacji, wynikającej z przepisów polskiej ustawy o refundacji leków. Do projektu nowelizacji zostanie włączony przepis ostrożnościowy, na podstawie którego Narodowy Fundusz Zdrowia będzie mógł zawiesić wypłaty z tytułu leczenia za granicą w sytuacji, gdy wydatki osiągną wyznaczony na dany rok limit.

Reklama

Rząd przyjął też projekt innej nowelizacji ustawy o świadczeniach zdrowotnych. Ma ona doprecyzować rodzaje usług medycznych, które NFZ powinien udostępniać świadczeniobiorcom w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego. Pozwoli też doprecyzować wymagania konkursowe, przedstawiane świadczeniodawcom. Nowelizacja pozwala też na przedłużenie umowy ze świadczeniodawcą w sytuacji, gdy zachodzi ryzyko braku zapewnienia udzielania świadczeń zdrowotnych.