Z najnowszych danych Narodowego Banku Polskiego (NBP) wynika, że średnia cena transakcyjna metra kw. mieszkania na rynku pierwotnym w ciągu roku mocno wzrosła też w m.in. Gdańsku, Opolu i Poznaniu.

Z kolei do największego spadku średniej ceny m kw. nowego mieszkania w skali roku doszło, według danych NBP, w Katowicach. Tu różnica wyniosła aż 20 proc.. W innych miastach spadek średniej ceny transakcyjnej nie przekroczył kilku procent.

>>> Czytaj też: Jak bezstresowo kupić mieszkanie od dewelopera

Reklama

NBP zwraca uwagę, że w 2013 r. liczba nowo rozpoczynanych inwestycji mieszkaniowych spadła w porównaniu do poprzedniego roku o 14,4 tys. Jednak w II półroczu 2013 r. tendencja spadkowa uległa odwróceniu.

- Jeżeli ta wzrostowa tendencja będzie trwała, to za dwa lata na rynku pojawi się więcej mieszkań, a wzrost cen będzie umiarkowany – ocenia bank centralny.

Z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że deweloperzy nie zwalniają tempa. W styczniu inwestorzy budujący na sprzedaż lub wynajem uzyskali pozwolenia na budowę 4429 mieszkań, o 32,3 proc. więcej niż przed rokiem i rozpoczęli budowę 3666 mieszkań, o 114,6 proc. więcej. Taki wzrost to efekt m.in. niskiej ubiegłorocznej bazy. W styczniu 2013 r. GUS zanotował bowiem ogromny spadek liczby rozpoczętych budów, aż o 50 proc. Czytaj więcej: Ceny mieszkań, oprocentowanie kredytów: lutowy raport z rynku nieruchomości