Jaki jest poziom życia mieszkańców w UE i jak na tle innych państw prezentuje się Polska? Odpowiedzi na to pytanie mogą dostarczyć dane opublikowane przez Eurostat, Główny Urząd Statystyczny UE, z okazji Międzynarodowego Dnia Szczęścia ustanowionego i obchodzonego przez ONZ 20 marca.

Jakość życia jest przez Eurostat mierzona za pomocą uniwersalnego wskaźnika, Produktu Krajowego Brutto, tradycyjnie wykorzystywanego do mierzenia rozwoju ekonomicznego, ale często również społecznego. W analizie Eurostatu poza PKB zostały uwzględnione dwa wymiary życia obywateli – zdrowie i edukacja – które są uznawane za najlepsze wskaźniki jakości życia.

Czy Polak jest zadowolony z życia?

Jak Polska prezentuje się pod względem analizowanych zmiennych na tle innych państw UE? Pod względem PKB per capita, które wyniosło 17100 euro rocznie, znajdujemy się znacznie poniżej średniej unijnej,która wynosi 25500 euro. Dla porównania, w Niemczech wartość ta wynosi 31500 euro, a w Bułgarii 12000 euro.

Reklama

Współczynnik określający oczekiwaną długość życia obywateli również jest znacznie poniżej standardów unijnych - w Polsce wynosi ona 76,9 roku, podczas gdy średnia unijna to 80,3 roku. Pod tym względem plasujemy się w dolnych rejonach zestawienia, wśród innych państw Europy Środkowo-Wschodniej.

Jednocześnie odsetek osób z niepełnym wykształceniem jest u nas jednym z najniższych w UE. Wynosi on 5,7 przy średniej unijnej na poziomie 12,7. Dla porównania, w Polsce jest prawie czterokrotnie mniej osób z niepełnym wykształceniem niż w Hiszpanii, która znalazła się na czele tej listy.

Pod względem relacji wysokości PKB per capita do oczekiwanej długości życia oraz odsetka osób z niskim wykształceniem Polska wykazuje identyczne zależności jak inne państwa Europy Środkowo-Wschodniej. Głosy mówiące, że przestajemy być tzw. Europą B i dołączyliśmy do unijnych ekonomicznych potentatów, są więc stanowczo przedwczesne.

>>>Wzrost PKB Polski przyspieszy do 3,6 proc. w 2014 r. Czytaj dalej o prognozach NBP

Oczekiwana długość życia

Ogólny poziom zdrowia społeczeństwa jest związany z PKB, ale zależność ta staje się coraz słabsza po osiągnięciu pewnego poziomu rozwoju ekonomicznego danego kraju. Na podstawie zależności tych dwóch zmiennych (PKB i oczekiwanej długości życia), państwa UE można podzielić na trzy wyraźne różniące się od siebie grupy.

W środkowej i wschodniej części UE oczekiwana długość życia jest relatywnie niższa niż w innych częściach UE. Występuje tutaj zależność pomiędzy wysokością PKB per capita i oczekiwaną długością życia. W południowej części UE, która pod względem wysokości PKB per capita znajduje się powyżej państw wschodniej UE, ale poniżej zachodniej i północnej części UE, oczekiwana długość życia jest wyższa niż na wschodzie Europy. Co ciekawe, w północnej i zachodniej Europie, która jest najzamożniejsza, oczekiwana długość życia znajduje się na równym poziomie lub nieznacznie poniżej południowej części UE.

Poziom edukacji

Zakończenie edukacji na podstawowym poziomie wiąże się ze zwiększonym ryzykiem społecznego wykluczenia i popadnięcia w ubóstwo, na co wskazują dane pochodzące z badań dotyczących przeciwdziałania powyższym zjawiskom. Publikacja pokazała, że nie ma wyraźnej zależności pomiędzy PKB per capita a odsetkiem osób z niepełnym wykształceniem.

Podczas gdy w zachodniej i północnej Europie wysoki poziom PKB per capita koreluje z niskim odsetkiem niewykształconego społeczeństwa (poniżej średniej unijnej), we wschodniej części Unii Europejskiej niskiemu PKB per capita towarzyszy najniższy odsetek osób z niepełnym wykształceniem. Gdyby zachodziła pełna zależność pomiędzy PKB a poziomem edukacji, sytuacja we wschodniej Europie powinna być odwrotna.

>>>Szkoły są gotowe na sześciolatki. Czytaj na temat przygotowań szkół na ich przyjęcie.