Redukcje dochodowości na globalnych rynkach były pochodną zapowiedzi przez PBOC uruchomienia wsparcia płynnościowego dla chińskich banków. Przed południem inwestorom pomogła publikacja danych o inflacji w Eurostrefie w sierpniu, gdzie HICP r/r wyniósł 0,4% (o 0,1 pp. więcej niż miesiąc wcześniej), jednak struktura danych wskazywała na brak zmian w niekorzystnych trendach cenowych w europejskiej gospodarce. Po południu rynek dostał już mocniejszy impuls za sprawą słabych danych o inflacji w USA (tu odczyt wyniósł 1,7%, wobec oczekiwań na poziomie 1,9% r/r), które pokazały, że presja na spadki cen z rynku dóbr jest wciąż bardzo silna. W efekcie rentowności amerykańskich i niemieckich skarbówek powróciły do poziomów z wtorkowego zamknięcia.

Krajowe papiery czekały przez większą część dnia na dane o produkcji przemysłowej, podążając za zsuwającymi się rentownościami na rynkach bazowych. Dane o produkcji zaskoczyły negatywnie, produkcja przemysłowa spadła w sierpniu o 1,9% r/r i 8,5% m/m. Słaby wynik to po części zasługa mniejszej liczby dni roboczych, bowiem dane odsezonowane pokazały wzrost o 0,7% r/r. Jednak trend w produkcji przemysłowej pozostaje spadkowy, po część za sprawą słabnącego eksportu. W danych negatywnie zaskakuje istotny spadek produkcji w sektorze pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych (-3,4% r/r) oraz w budownictwie (-3,6% r/r). Sugeruje to zahamowanie w inwestycjach po tym jak pierwsze dwa kwartały pokazały wyższą dynamikę inwestycji. Naszym zdaniem dane zwiększają szansę na 50-punktową obniżkę stóp procentowych już w październiku oraz kontynuację cyklu w postaci obniżki o 25 pb. do końca roku. Rynek pozytywnie zareagował na dane, przy czym silniejsza reakcja miała miejsce na długim końcu, do czego po części przyczyniły się słabe dane o inflacji w USA.

W czwartek długi koniec krzywej może chwilowo negatywnie zareagować na wczorajszy komunikat Fed, jednak w dłuższej perspektywie reakcja powinna być pozytywna. W dłuższym terminie rynek powinien dobrze odebrać utrzymanie przez amerykański bank centralny fragmentu mówiącego o utrzymaniu stop na niskim poziomie „przez dłuższy czas". Brak będzie w czwartek publikacji danych, które mogłyby przesunąć krajową krzywą w górę (dane z USA nie powinny zaskoczyć). W związku z tym uwaga rynku będzie skoncentrowana na aukcji obligacji. Na przetargu zamiany w ofercie będą papiery WZ0119 i PS0719. Naszym zdaniem aukcja powinna wypaść dobrze, w obliczu wciąż wysokich kuponów płaconych przez papiery WZ i spodziewanego uruchomienia TLTRO przez EBC w czwartek, co powinno utrzymać pozytywne nastroje na eurorynku.

Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny oraz nie stanowi oferty w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks Cywilny. Informacje zawarte w niniejszym materiale nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. PKO BP SA dołożył wszelkich starań, aby zamieszczone w niniejszym materiale informacje były rzetelne oraz oparte na wiarygodnych źródłach. PKO BP SA nie ponosi odpowiedzialności za skutki decyzji podjętych na podstawie informacji zawartych w niniejszym materiale.

Reklama