Chodzi o system rakietowy typu Pancyr S1. Dziennikarze "Bilda" dotarli do raportu niemieckiego wywiadu BND. Wynika z niego, że 15. i 25. sierpnia rosyjskie systemy przeciwlotnicze zostały namierzone na wschodzie Ukrainy.

Gazeta podkreśla, że systemów typu Pancyr nie ma na wyposażeniu ukraińskiej armii. Wszystko wskazuje więc na to, że separatyści otrzymali je od Rosjan. Nie wiadomo jednak, czy broń została użyta i czy separatyści mieli ją już w lipcu, kiedy nad Ukrainą zestrzelono malezyjski samolot pasażerski.

Jak dodaje "Bild”, niemiecki rząd nie ma już wątpliwości, że Rosja na dużą skale wspiera wojskowo separatystów. Niektórzy z nich mają być nawet szkoleni na terytorium Federacji Rosyjskiej.

>>> Czytaj też: Putin grozi inwazją na Warszawę? "Wojsko może się tu znaleźć w dwa dni"

Reklama

Coraz więcej rosyjskich wojsk na Krymie

Tymczasem na Krymie rosyjskie wojska podeszły pod granicę kontynentalnej Ukrainy. Według ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony, w operacji uczestniczą 4 tysiące żołnierzy.

Rosjanie są dobrze wyposażeni, mają amunicję, zapasy broni oraz ciężką technikę wojskową. Są podzieleni na niewielkie grupy taktyczne, które stoją od wschodu do zachodu północnej części Krymu. Rosjanie prowadzą także obserwację ukraińskiego terytorium w okolicach półwyspu i koło Mariupola za pomocą samolotów bezzałogowych.

Trwają walki w okolicach 14 miejscowości Zagłębia Donieckiego. W ciągu doby zginął jeden Ukrainiec, trzech zostało rannych. Bojówkarze i rosyjskie wojska nadal szturmują lotnisko w Doniecku. Doszło do 4 ostrzałów i jednej próby szturmu. Przy okazji ostrzeliwane są pobliskie domy i bloki.

Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Andrij Łysenko wątpi jednak, aby lotnisko, w przypadku zdobycia, mogło być wykorzystywane przez separatystów i Rosjan. Nawet jeśli samoloty wylądują, to będą problemy z ich obsługą.

1 września, po zaciekłych bojach, bojówkarze wspierani przez Rosjan zdobyli lotnisko pod Ługańskiem. Przed wycofaniem się Ukraińcy wysadzili w powietrze pas startowy. Terminal i inne budynki portu lotniczego znacznie ucierpiały w czasie walk.