O zagrożeniach dla świata, najlepszych systemach gospodarczych i politycznych dla zapewnienia dobrobytu, źródłach napięć społecznych dyskutowano podczas Europejskiego Forum Nowych Idei. Oto główne wnioski.

Nierówności

Pierwszym z tych zagrożeni są nierówności i pytanie o punkt równowagi pomiędzy wolnością gospodarczą, a równością społeczną. Brak tej równowagi i rosnąca przepaść pomiędzy bogatymi i biednymi może stać się źródłem buntów grup społeczeństwa. - Erozja klasy średniej w państwach demokratycznych, czy drastyczne nierówności w krajach zdominowanych przez oligarchów, każą zastanowić się nad skutecznością lekarstw na kryzys i rolą państwa w pokryzysowym świecie.

Demokratyzacja = wzrost gospodarczy?

Reklama

Paneliści zastanawiali się nad systemem, który daje najlepsze warunki do rozwoju gospodarki. Pytali, czy rzeczywiście demokracja i społeczeństwo obywatelskie przynoszą najwyższe korzyści całemu społeczeństwu.

Przejście od rządów autorytarnych do demokracji powoduje znaczący rozwój gospodarki. Historia wskazuje na to, że to właśnie demokracja daje najlepsze warunki do rozkwitu przedsiębiorczości, poprzez swój system wartości, który daje przestrzeń dla rozwoju. Problemem jednak jest redystrybucja – nierówny podział zasobów.

>>> Czytaj też: Ile pieniędzy i na co wydaje państwo polskie?

Konflikt interesów, redystrybucja majątku i władzy

Relacja pomiędzy pracodawcami a pracownikami zmienia się z konfrontacji w kooperację w miarę rozwoju gospodarki wolnorynkowej. W krajach stosujących ten model przyśpiesza wzrost gospodarczy. Potrzebne jest też wysłuchanie młodego pokolenia, rozczarowanego obecnym funkcjonowaniem demokracji oraz poszukanie nowego, skutecznego sposobu na redystrybucję dóbr.

Koncentracja pieniądza ma różne źródła w różnych regionach świata. Wynikająca z posiadanego bogactwa władza pieniądza w krajach zachodnich rożni się zdecydowanie od władzy pieniądza w Rosji, na Zachodzie jest dość przejrzysta i możliwa do demokratycznego modelowania. Dlatego trzeba wdrożyć pojęcie konfliktu interesów - on pomoże uporządkować relacje pomiędzy władzą polityczną a ekonomiczną..

Model demokracji wpływa na model gospodarki

Różne modele demokracji w różnym stopniu wpływają na gospodarkę – stąd nie można mówić o jednej relacji pomiędzy demokracją a gospodarką. Odpowiedzialność sprawujących władzę i odpowiedzialność instytucji finansowych od lat pozostaje nierozwiązanym problemem.

Kolejnym problemem jest utrzymywanie się reżimów za pieniądze płynące z Zachodu w zamian za eksport surowców. Gospodarki zachodnioeuropejskie wykorzystują środki finansowe generowane przez te reżimy. Dlatego należy rozmawiać wartościach, jakimi kieruje się demokracja. Redystrybucja skoncentrowanego majątku jest niemożliwa bez redystrybucji władzy.

Powiązanie władzy i pieniędzy jest bezsporne, choć w różnych częściach świata zjawiska te różnie na siebie oddziałują. Nie wynaleziono dotąd sposobu na sprawiedliwy podział wypracowanego majątku. Konieczne jest poszukiwanie politycznych i gospodarczych rozwiązań, by poziom redystrybucji wypracowanego bogactwa optymalnie służył całemu społeczeństwu.

>>> Czytaj też: Jak inwestują najbogatsi ludzie świata?