Według niego, na dziś nie ma planów kolejnych wielkich inwestycji, KGHM chce zakończyć rozpoczęte i badane aktualnie projekty.

"Na etapie analiz studialnych mamy 2 kolejne złoża, przedłużające żywotność kopalni Sierra Gorda o kolejne 20 lat, czyli do ponad 40 lat. Leżą one w odległości do 10 km od otwartej właśnie kopalni" - powiedział ISBnews Wirth podczas ceremonii otwarcia kopalni Sierra Gorda w Chile.

Prezes dodał, że po zakończeniu II etapu budowy kopalni, a szczególnie zakładu przeróbki, będzie on w stanie obsłużyć także nowo otwarte złoża. Jego moce przerobowe sięgną bowiem 220-230 tys. ton miedzi rocznie.

"Na razie szacujemy wielkość zasobów, ale biorąc pod uwagę zawartość złóż w złoto, srebro i molibden, mogą one być nieco wyższe niż obecnie. Będzie to jednak i tak bardzo pozytywna inwestycja, ponieważ myślimy o usprawnieniu wydobycia m.in. o wprowadzeniu nowych rozwiązań technicznych, czyli transportu urobku taśmociągami pionowymi, a nie drogimi ciężarówkami" - wyjaśnił prezes.

Reklama

Wirth dodał, że jednocześnie trwają prace w innych inwestycjach KGHM-u w Kanadzie - Afton Ajax oraz Victoria, w których rozpoczęcie produkcji jest planowane odpowiednio na 2018 i 2020 rok, ale pierwsze prace powinny ruszyć jeszcze w tym roku.

"To dla nas bardzo ważne inwestycje, a szczególnie Victoria, gdzie ilości platyny, palladu i złota są tak duże, że przychody ze sprzedaży tych surowców pozwalają nam praktycznie 'za zero' produkować miedź. Tak więc obecnie te trzy projekty są priorytetowe i raczej nie planujemy kolejnych tak dużych inwestycji" - podkreślił.

Według niego, nie można na dziś oszacować kosztów tych wszystkich inwestycji, ponieważ w części z nich tworzone są tylko analizy techniczne. Dopiero po ich zakończeniu, wraz z japońskim partnerem Sumitomo, zapadnie decyzja o realizacji konkretnych projektów i ich skali.

"Na pewno będziemy wspierać się finansowaniem zewnętrznym, kredytami. Nadal otwarta jest sprawa nowej emisji akcji, dual-listing w Londynie lub upublicznienie Quadry, ale na dziś mamy potrzeb finansowych tak dużych, by decydować się na taki ruch" - zaznaczył prezes.

KGHM otworzył 1 października kopalnię Sierra Gorda w Chile, choć produkcję uruchomił już pod koniec lipca. Pierwszy transport 6 tys. ton koncentratu miedzi zostanie wysłany do Japonii w listopadzie 2014 r.

KGHM jest największym producentem srebra i ósmym procentem miedzi na świecie, posiadającym dostęp do 4. pod względem wielkości zasobów miedzi. Spółka posiada szerokie portfolio projektów eksploracyjnych, rozwojowych i produkcyjnych w Polsce, Niemczech, Kanadzie, Chile i USA.